Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

czerwiec 2022

20220624
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Jak opanować synchrotron? Zobacz największą infrastrukturę badawczą w kraju

Data: 24.06.2022
Czas rozpoczęcia: 14.00
Miejsce: NCPS SOLARIS, ul. Czerwone Maki 98, Kraków
Kontakt: agnieszka.cudek@uj.edu.pl
Jak opanować synchrotron? Zobacz największą infrastrukturę badawczą w kraju

Jedyny synchrotron w Polsce otwiera swoje drzwi i zaprasza na wydarzenie pt. "Control System unikalnej na skalę kraju maszyny – czyli jak opanować synchrotron" zorganizowane w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Będzie można nie tylko zwiedzić synchrotron, ale także posłuchać krótkiego wywiadu o tym jak działa jego dział IT i z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień pracownicy SOLARIS.

 

Zgłoszenia przez formularz - https://forms.office.com/r/0Fx3f9NCdq lub bezpośrednio pod adres email agnieszka.cudek@uj.edu.pl.

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS wytwarza światło synchrotronowe, które wykorzystywane jest zarówno przez naukowców, jak i przez przemysł, do badań składu czy struktury substancji. Do pierścienia akumulacyjnego, w którym krążą rozpędzone elektrony, dołączane są linie badawcze ze stanowiskami pomiarowymi. Akcelerator elektronów jakim jest synchrotron SOLARIS wykorzystywany jest do badań w wielu dziedzinach, m.in. w biologii, fizyce, chemii, medycynie, archeologii, historii sztuki.

Dział IT NCPS SOLARIS mierzy się z wyzwaniami, z którymi ciężko spotkać się gdzie indziej. Sieć została zaprojektowana w taki sposób, aby opóźnienia pomiędzy niektórymi maszynami nie przekraczały 0,2 milisekundy. SOLARIS posiada ultrawydajne macierze dyskowe o łącznej pojemności przekraczającej 4PB. To właśnie na nich pracuje cały system kontroli oraz są zapisywane dane pomiarowe z linii badawczych użytkowników.

SOLARIS używa innowacyjnych i wyjątkowych rozwiązań do obsługi wysoko rozwiniętych podzespołów hardware’owych jak i software’owych. Kluczowy w naszej pracy jest kontakt z naukowcami, tak aby jak najlepiej dopasować i stworzyć odpowiednie rozwiązania technologiczne. W SOLARIS zespół specjalistów systemu kontrolnego programuje wszystkie urządzenia od podstaw, używając przy tym głównie języka programowania TANGO, które opiera swoje repozytoria na Pythonie. Programiści od zera zaprojektowali system sterowania sercem synchrotronu – działem elektronowym. Ponadto dostarczamy specjalne oprogramowanie na linie badawcze do obsługi znajdujących się tam device serwerów.

Zapraszamy na wykład i oprowadzanie po tej unikalnej w skali kraju infrastrukturze badawczej. W drugiej części pokażemy gościom halę eksperymentalną krakowskiego synchrotronu: największego urządzenia w Polsce, które służy badaniom naukowym i otwiera zupełnie nowe możliwości nie tylko dla naukowców z różnych dziedzin, ale także dla przemysłu.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron