Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220629

Czy jesteśmy skazani na choroby cywilizacyjne?

Data: 29.06.2022 - 31.12.2022
Czy jesteśmy skazani na choroby cywilizacyjne?

Zapraszamy do zapoznania się z e-materiałami o profilaktyce chorób cywilizacyjnych przygotowanymi przez prof. Tomasza Klupę z Wydziału Lekarskiego UJ CM. Dowiedzieć się z nich można m.in., jak przy odrobinie wysiłku zapobiegać cukrzycy. Dla pracowników UJ istnieje możliwość zadawania pytań prof. Tomaszowi Klupie, który pełni też funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. diabetologii.


Choroby cywilizacyjne stają się dominującym problemem współczesnych społeczeństw i tylko właściwa, świadoma i wczesna profilaktyka może uchronić ludzi przed długotrwałymi problemami zdrowotnymi, obniżoną jakością życia i przedwczesną śmiercią. Bardzo ważną częścią profilaktyki jest odpowiednio dobrany, systematyczny wysiłek fizyczny. Jest on istotny ponieważ współczesny styl życia oparty jest w coraz większym stopniu na siedzącej lub stojącej pozycji w pracy oraz pasywnym, konsumpcyjnym modelu wypoczynku. Wśród skutków takiego funkcjonowania można wymienić znacznie zwiększone ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości, cukrzycy czy chorób serca.

Zapraszamy do zapoznania się z poradami specjalistów zajmujących się profilaktyką chorób cywilizacyjnych, które znajdują się na stronie www.open.uj.edu.pl.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron