Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220705

Kierunek: utopia! Nauka, klimat, wyobraźnia i lepszy świat

Data: 05.07.2022
Czas rozpoczęcia: 18.30
Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/7CfoUljQS
Kierunek: utopia! Nauka, klimat, wyobraźnia i lepszy świat

Jak wiele filmów lub gier widzieliście, które rozgrywają się w utopijnym świecie powszechnej szczęśliwości? Dlaczego tak trudno wyobrazić nam sobie utopie? Co blokuje naszą wyobraźnię i gdzie szukać inspiracji? - m.in. te pytania spróbujemy odpowiedzieć w kolejnym "Punkcie krytycznym", eksplorując nowoczesną humanistykę i jej nurty, tj. afrofuturyzm, akceleracjonizm, sinofuturyzm, trans- i posthumanizmi i luksusowy komunizm.

"Punkt krytyczny" to popularnonaukowy talk show, gdzie krytyczna perspektywa nauki wykorzystywana jest, aby przyjrzeć się wybranemu problemowi, co do którego panują "zdroworozsądkowe" przekonania. Cykl powstaje w ramach Inicjatywy Doskonałości Uczelni Badawczej na UJ w Priorytetowym Obszarze Badawczym "Society of the Future".

W wakacyjnym odcinku „Punktu krytycznego” udział wezmą:

  • dr Ewa Drygalska - Muzeum Emigracji w Gdyni, Polsko-Japońska Akademii Technik Komputerowych na Wydziale Sztuki Nowych Mediów,
  • dr Michał Pałasz, Instytut Kultury UJ na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej, członek Rady Klimatycznej UJ.

Partnerem cyklu jest Cafe Nauka - Naukowy fanpage Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gospodarzami formatu są Tomasz Pytko i dr Samuel Nowak.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron