Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220812

Wystawa "Kobiety pod znakiem Krzyża. Ormiańskie benedyktynki ze Lwowa i ich duchowość"

Data: 12.08.2022 - 12.11.2022
Miejsce: Muzeum UJ Collegium Maius, ul. Jagiellońska 15
Witryna internetowa wydarzenia: https://maius.uj.edu.pl
Wystawa "Kobiety pod znakiem Krzyża. Ormiańskie benedyktynki ze Lwowa i ich duchowość"

Najnowsza wystawa w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius prezentuje unikatową kulturę duchowej żeńskiej, katolickiej wspólnoty mniszej, która powstała na przełomie wieków XVII i XVIII we Lwowie wśród tamtejszych Ormian. Ilustruje dziedzictwo kulturowe jednej z najbardziej aktywnych mniejszości narodowej w dawnej Polsce i pokazuje udział kobiet w jego wytworzeniu.


Klasztor benedyktynek ormiańskich istniał do 1946 roku przy katedrze ormiańskiej we Lwowie, a obecnie jego tradycje kontynuuje wspólnota benedyktynek łacińskich w Wołowie na Śląsku Dolnym. Na wystawie zostaną zaprezentowane artefakty do tej pory szerzej, albo wręcz w ogóle nie eksponowane, a związane z dziejami Kościoła ormiańskiego, w tym galeria portretów olejnych ksieni ormiańskich, zabytek polskiej sztuki kresowej, tworzona od XVIII do początków XX wieku (własność Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich). Wywieziona po drugiej wojnie światowej przez zakonnice do Polski przechowywana była przez blisko siedem dziesięcioleci w formie zrolowanych płócien na strychu w klasztorze w Wołowie. Dopiero w ostatnich latach została wydobyta z zapomnienia i troskliwie odrestaurowana w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ponadto na wystawie będzie można zobaczyć faksymile "Ewangeliarza ze Skewry" (Królestwo Cylicji) uważanego za bezcenny zabytek sakralny piśmiennictwa ormiańskiego z końca wieku XII, a także obraz olejny "Modlitwa w stepie" (1893/1894) Józefa Brandta ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie inspirowany portretami ksień oraz m.in. relikwiarze, monstrancje, ornaty, starodruki i dokumenty.

Podczas wernisażu, który odbędzie się 12 sierpnia o godz. 15.00, zostanie zaprezentowana monografia zbiorowa "Niewiasty z pastorałami. Portrety ksień klasztoru benedyktynek ormiańskich we Lwowie: historia, konteksty, konserwacja" wydana pod redakcją Andrzeja A. Zięby przez Księgarnię Akademicką w Krakowie.

Wystawę można oglądać od 13 sierpnia do 12 listopada br. od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-16.00 (przerwa techniczna w godz. 13.30-14.00), w soboty 11.00-15.00 (przerwa techniczna w godz. 13.30-14.00). Wstęp wolny.

Współorganizatorzy wystawy: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Ośrodek Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce, Polska Akademia Umiejętności, Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron