Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220905

"Bez iluzji". Wystawa prac Adama Korpaka

Data: 05.09.2022 - 27.11.2022
Miejsce: Muzeum UJ Collegium Maius, ul. Jagiellońska 15
Organizator: Muzeum UJ Collegium Maius
Witryna internetowa wydarzenia: https://maius.uj.edu.pl
"Bez iluzji". Wystawa prac Adama Korpaka

W Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius już po raz trzeci zaprezentowana zostanie wystawa prac Adama Korpaka, znakomitego polskiego artysty mieszkającego od 1974 roku w Finlandii, gdzie konsekwentnie i z sukcesem rozwinął swoją karierę jako ilustrator prasowy i książkowy, a także fotograf i projektant.

 

Wypowiadając się przede wszystkim w rysunku prasowym, Adam Korpak stworzył bardzo wyrazisty i rozpoznawalny styl. Taki zresztą powinien być rysunek prasowy pełniący w gazecie konkretne cele, trudne do uzyskania w fotografii. Ilustracja prasowa jest bowiem bardzo szczególną formą wypowiedzi, która może łatwiej dotrzeć do odbiorcy niż długi, dziennikarski tekst. Nieodłączną jej cechą jest satyra czy nawet ironia, humor oraz komentowanie wydarzeń i różnorakich zjawisk społeczno-politycznych.

Oprócz dobrej kreski niezbędne dla ilustratora jest również wyostrzone spojrzenie na świat i umiejętność wyciągania wniosków, dzięki którym w jednym rysunku można spuentować nawet najbardziej skomplikowaną sytuację. To chyba jest największym wyzwaniem dla artysty - rysownika. Żyjąc na pograniczu dwóch kultur, w swojej twórczości przelewa na papier wrażliwość, obawy i nadzieje, a także indywidualne widzenie świata. To co w nim uniwersalne i zrozumiałe, niezależnie od miejsca, w którym dane nam zamieszkać. Posługując się metaforą i symboliką, poprzez atrakcyjne podanie tematu, zwraca uwagę na ważne, ogólnoludzkie wartości i problemy. Refleksje i przemyślenia wywołane u odbiorcy dowodzą, że rysunki Adama Korpaka posiadają mocne, intelektualne przesłanie.

Na wystawie "Bez iluzji" zostaną zaprezentowane m.in. ilustracje do prasy codziennej i tygodników, exlibrisy i rysunki satyryczne powstałe w latach 1977-2017.

Wernisaż odbędzie się 5 września o godz. 16.00 w piwnicach Collegium Maius. Wystawę można oglądać codziennie do 27 listopada br. w godz. 10.00-18.00. Wstęp wolny.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron