Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

październik 2022

20221011
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Promocja książki "Międzyliteratura jako przestrzeń dialogu"

Data: 11.10.2022
Czas rozpoczęcia: 18.00
Miejsce: kawiarnia Petite France w Pawilonie Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12
Organizator: Ośrodek Multimodalnych Badań Edukacyjnych i Kulturowych UJ, Wydział Polonistyki UJ, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Promocja książki "Międzyliteratura jako przestrzeń dialogu"

Zapraszamy na dyskusję panelową na temat książki "Międzyliteratura jako przestrzeń dialogu. Studia dedykowane pamięci Profesor Anny Pilch". W rozmowie udział wezmą: prof. Adam Dziadek (UŚ), dr hab. Joanna Hobot-Marcinek, prof. UJ, dr Bronisław Maj (UJ). Prowadzenie dr hab. Sebastian Borowicz oraz dr Anna Włodarczyk.

 

O książce:

Stawiając nas przed obrazami wielkich mistrzów, Anna Pilch udzieliła nam piękniej i wartościowej lekcji etyki i humanizmu. Dzięki niej nasza lektura świata stawała się z czasem nie tylko wędrówką przez arkana estetyki, ale także przestrzenie ludzkiej egzystencji. W kształcie tej książki zwracamy więc to, czego sami w rozmowach z Anną Pilch i z jej prac nauczyliśmy się o człowieku w relacji do poezji i malarstwa. Dialog stał się tu uniwersalnym narzędziem odnajdywania i odkrywania człowieka przez literaturę, sztukę i wreszcie edukację polonistyczną pojmowaną możliwie szeroko jako kształtowanie międzyludzkiej wspólnoty. Tę uniwersalną wartość humanistycznej więzi Anny Pilch ze sztuką najpełniej definiuje międzyliteratura. Tworzy ona przestrzeń interdyscyplinarności, wielowymiarowości nauki, rozmów i spotkań, negocjowania znaczeń, nieustającej gry sztuk i ze sztuką. Jest tym, co rozpościera się między teorią a interpretacją, intuicją a krytyką czy między metodą a praktyką. Równolegle stanowi ona przestrzeń dialogu między odbiorcą a tekstem, między patrzeniem i obserwacją a próbą rozsmakowania nas w szczegółach i detalach, to znaczy między czytaniem, pisaniem a poszukiwaniem i wytwarzaniem sensu. W końcu zaś nieustannym rozedrganiem i balansowaniem między wizualnością a tekstualnością. Wypowiedzi zawarte w tomie stworzyły tym samym płaszczyznę wymiany myśli między uczniami, przyjaciółmi i współpracownikami, humanistami i artystami – a ideami, teoriami, propozycjami naukowymi, interpretacjami oraz fascynacjami czytelniczymi i malarskimi Anny Pilch.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron