Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

październik 2022

20221019
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Czy wirtualna rzeczywistość może wspomagać leczenie bólu?

Data: 19.10.2022
Czas rozpoczęcia: 12.00
Miejsce: Instytut Psychologii UJ, ul. Romana Ingardena 6 (sala 0.01)
Organizator: Instytut Psychologii UJ
Czy wirtualna rzeczywistość może wspomagać leczenie bólu?

Już w najbliższą środę 19 października w Krakowie wykład wygłosi profesor Luana Colloca, lekarka, bioetyczka i jedna z najbardziej znanych i cenionych na świecie badaczek bólu i efektu placebo. Niezwykle wszechstronna naukowczyni do Krakowa przybędzie na zaproszenie Instytutu Psychologii UJ. Będzie mówić między innymi o zastosowaniu placebo i VR w leczeniu bólu. Wykład ma charakter otwarty i nie wymaga rejestracji.

Launa Colloca jest profesorem w ośrodku Pain and Translational Symptom Science w School of Nursing Uniwersytetu Marylandu w Baltimore, gdzie również nadzoruje program staży podoktorskich. Należy do International Association for the Study of Pain, w którym kieruje grupą ds. bólu i placebo.

- Bardzo cieszymy się z tej wizyty, ponieważ profesor Colloca jest światową ekspertką w badaniach nad efektem placebo i mechanizmami modulacji bólu. Badania profesor Collocy pod wieloma względami miały pionierski charakter i pomogły nam lepiej zrozumieć psycho- i neurobiologiczne mechanizmy powstawania bólu u ludzi. Rezultaty badań profesor Collocy stanowiły jeden z ważniejszych punktów odniesienia oraz inspiracji w jej własnej pracy badawczej. Jej przyjazd to efekt międzynarodowej współpracy, którą nawiązał Zespół Badania Bólu - mówi doktor Elżbieta Anita Bajcar z Zespołu Badania Bólu w Instytucie Psychologii UJ.

Wirtualna rzeczywistość – lek na ból?

W Krakowie profesor Luana Colloca wygłosi otwarty wykład „Harnessing endogenous pain reduction in clinical and experimental pain: Placebo, social learning and virtual reality”. - Jednym z ciekawszych aspektów badań profesor Collocy jest wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości (VR) w celu badania i modulacji doznań bólowych. Technika VR umożliwia „umieszczenie” osoby doświadczającej bólu w interaktywnej rzeczywistości zaaranżowanej i kontrolowanej przez badacza. Dzięki zastosowaniu VR badacz może analizować wpływ poszczególnych elementów sytuacji, w której znajduje się osoba badana, na jej doznania bólowe oraz na ich zmiany. Wyniki tych badań wskazują, że VR może być skuteczną, nieinwazyjną metodą interwencji, pomocną w leczeniu bólu ostrego i przewlekłego - wyjaśnia dr Anita Bajcar.

I dodaje: - Szczególną wartość badań amerykańskiej naukowczyni stanowi wielopłaszczyznowe podejście. Profesor Colloca bada ból z perspektywy psychofarmakologicznej, neurobiologicznej i behawioralnej. Bardzo często naukowcy ograniczają się do wąskiej specjalizacji. Tymczasem ból to zjawisko złożone i jednocześnie bardzo subiektywne.

Popularyzacja od Melbourne do Krakowa

Profesor Launa Colloca to bardzo sprawna i ceniona popularyzatorką nauki. Wpływ jej pracy widać choćby w imponującej liczbie cytowań. Wyniki jej prac badawczych komentowane były m.in. w „National Geographic”, „New Scientist”, „The Washington Post”, „The Boston Globe”, „The New York Times”, „Nature”, „The Guardian”, „The Wall Street Journal”, „U.S. News and World Reports”, „Cosmos”, „The Australian”, „USA Today” oraz na stronie „Science Daily”. W ramach wizyty w Krakowie powstanie specjalne wydanie POPP (POniedziałkowej Prasówki Psychologicznej), w której profesor Colloca krótko opowie o najnowszych badaniach nad bólem.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron