Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

listopad 2022

20221124
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wykład z cyklu tradycyjne chińskie stroje

Data: 24.11.2022
Czas rozpoczęcia: 18.30
Miejsce: Instytut Konfucjusza w Krakowie, ul. Oleandry 2A (sala 2.01)
Organizator: Instytut Konfucjusza w Krakowie
Witryna internetowa wydarzenia: https://instytutkonfucjusza.uj.edu.pl
Wykład z cyklu tradycyjne chińskie stroje

Instytut Konfucjusza w Krakowie zaprasza na wykład "Yesa i tieli od strażników w brokacie do współczesnych wojowników". Będzie to kolejne spotkanie z cyklu poświęconego chińskim tradycyjnym strojom. Poprowadzi je dr Magdalena Grela-Chen, która będzie się starała odpowiedzieć na pytanie, jaki ładunek symboliczny może nieść ubiór. Wstęp wolny.

 

Za czasów dynastii Ming (1368-1644) cesarscy ochroniarze, noszący miano strażników w brokacie, spośród wielu przysługujących im przywilejów dostępowali zaszczytu noszenia strojów podkreślających ich wysoki status. Formacja ta została unieśmiertelniona dodatkowo przez liczne produkcje filmowe. Postać legendarnych jinyiwei stała się jedną z inspiracji dla zwolenników wskrzeszenia tradycyjnych ubiorów. Współcześnie każdy może wzorować się na tym wizerunku, stając się wojownikiem XXI wieku.

Czy każdy fason yesy i tieli oznacza, że mamy do czynienia w kontynuatorem tradycji jinyiwei? Podczas wydarzenia prowadząca rozwieje te wątpliwości i opowie, dlaczego liczba smoczych pazurków ma znaczenie.

Dr Magdalena Grela-Chen pracuje w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Bada związki pomiędzy strojem a polityką w Azji. Autorka publikacji dotyczących hanfui mody chińskiej. Prywatnie właścicielka kolekcji hanfuoraz i innych strojów azjatyckich.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron