Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20230505

Od Napoleona do Napoleona. Francja i Europa - wzajemne relacje w latach 1799-1871

Data: 05.05.2023 - 06.05.2023
Miejsce: Collegium Novum UJ, ul. Gołębia 24
Organizator: Sekcja Historii XIX Wieku KNHS UJ
Kontakt: od.napoleona.do.napoleona@wp.pl
Od Napoleona do Napoleona. Francja i Europa - wzajemne relacje w latach 1799-1871

Sekcja XIX Wieku Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Studencko-Doktoranckiej "Od Napoleona do Napoleona. Francja i Europa - wzajemne relacje w latach 1799-1871". Wydarzenie odbędzie się w dniach 5-6 maja 2023 roku w Krakowie.

 

Francja w latach 1799-1871 odcisnęła trwałe piętno w historii oraz tożsamości własnego społeczeństwa, Polski i całej Europy. Zarówno ta cesarska, królewska, jak i republikańska kwitła i upadała, wygrywała i przegrywała, dominowała i bywała pobita. Nie ulega jednak wątpliwości, że bez Bonapartych, Burbonów, Orleanów i Republiki Stary Kontynent wyglądałby zupełnie inaczej. W Polsce odczuwamy to tym mocniej, że to w stronę Francji kierowaliśmy swój wzrok w trudnych momentach, upatrując pomocy w walce o wolność.

Biorąc pod uwagę ogromny wkład Francji w historię, politykę oraz kulturę europejską, spotkamy się w 202. rocznicę śmierci cesarza Francuzów Napoleona I, aby pochylić się nad wieloma problemami, osobami i zjawiskami, które wpłynęły na kształt kraju nad Loarą oraz Starego Kontynentu, jaki znamy obecnie.

Zakres tematyczny, jaki proponują organizatorzy, jest niezwykle obfity i dotyczy wielu sfer. Do udziału w konferencji zachęcamy przedstawicieli różnych dziedzin nauki interesujących się relacjami między Francja a Europą oraz wpływach, jaki wywierały one na siebie w latach 1799-1871.

Zachęcamy szczególnie do pochylenia się nad następującymi problemami:

 • relacje Francji z innymi krajami europejskimi,
 • recepcja francuskich osiągnięć wojskowych, rozwiązań prawnych, administracyjnych i finansowych w krajach Europy,
 • wkład Francuzów w myśl polityczną XIX-wiecznej Europy,
 • polityka Napoleona jako przyczyna narodzin nacjonalizmów europejskich,
 • wpływ Kongresu Wiedeńskiego na politykę oraz społeczeństwo Francji,
 • Francja a sprawa polska,
 • wizerunek Francuza w opinii mieszkańców Europy i inne narody europejskie widziane oczami Francuzów,
 • Francuzi w sferach politycznych, artystycznych i naukowych Europy.

Wyżej wymienione zagadnienia stanowią jedynie sugestie. Organizatorzy rozważą każdą propozycję związaną z problematyką konferencji.

Zainteresowanych wzięciem udziału w konferencji prosimy o przesyłanie abstraktów w formie pdf./doc./docx. na adres e-mail od.napoleona.do.napoleona@wp.pl do 26 marca br. Prosimy uwzględnić w treści zgłoszenia następujące informacje:

 • imię i nazwisko,
 • afiliację,
 • tytuł referatu,
 • abstrakt (do 2000 znaków ze spacjami + bibliografia),
 • dane kontaktowe (adres e-mail oraz numer telefonu).

W temacie wiadomości e-mail prosimy wpisać: Zgłoszenie do udziału w konferencji "Od Napoleona do Napoleona". Czas wystąpienia: 20 minut + panel dyskusyjny. Opłata konferencyjna będzie wynosić 50 zł.

Lista osób zakwalifikowanych do wzięcia udziału w konferencji zostanie przedstawiona 9 kwietnia br. Uczestnicy otrzymają wtedy wiadomość e-mail z programem konferencji oraz innymi informacjami.

Uczestnikom konferencji zapewniamy darmowy obiad oraz pakiet konferencyjny wraz z książką. W przypadku zainteresowania uczestników możliwa jest publikacja pokonferencyjna.

Zgłoszenie na konferencję jest równoznaczne ze zgodą na publikację, rozpowszechnianie danych osobowych i wizerunku na materiałach promocyjnych oraz w mediach społecznościowych.

Poza uczestnictwem czynnym gorąco zachęcamy również do uczestnictwa biernego. Jesteśmy przekonani, że czas poświęcony wysłuchaniu wystąpień na naszej konferencji nie będzie czasem zmarnowanym. W przerwach między panelami będzie możliwość swobodnej dyskusji oraz wymiana poglądów (i zjedzenie napoleonki rzecz jasna).

Widok zawartości stron Widok zawartości stron