Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2023

20230505
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Od Napoleona do Napoleona. Francja i Europa - wzajemne relacje w latach 1799-1871

Data: 05.05.2023 - 06.05.2023
Miejsce: Collegium Novum UJ, ul. Gołębia 24
Organizator: Sekcja Historii XIX Wieku KNHS UJ
Kontakt: od.napoleona.do.napoleona@wp.pl
Od Napoleona do Napoleona. Francja i Europa - wzajemne relacje w latach 1799-1871

Sekcja XIX Wieku Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Studencko-Doktoranckiej "Od Napoleona do Napoleona. Francja i Europa - wzajemne relacje w latach 1799-1871". Wydarzenie odbędzie się w dniach 5-6 maja 2023 roku w Krakowie.

 

Francja w latach 1799-1871 odcisnęła trwałe piętno w historii oraz tożsamości własnego społeczeństwa, Polski i całej Europy. Zarówno ta cesarska, królewska, jak i republikańska kwitła i upadała, wygrywała i przegrywała, dominowała i bywała pobita. Nie ulega jednak wątpliwości, że bez Bonapartych, Burbonów, Orleanów i Republiki Stary Kontynent wyglądałby zupełnie inaczej. W Polsce odczuwamy to tym mocniej, że to w stronę Francji kierowaliśmy swój wzrok w trudnych momentach, upatrując pomocy w walce o wolność.

Biorąc pod uwagę ogromny wkład Francji w historię, politykę oraz kulturę europejską, spotkamy się w 202. rocznicę śmierci cesarza Francuzów Napoleona I, aby pochylić się nad wieloma problemami, osobami i zjawiskami, które wpłynęły na kształt kraju nad Loarą oraz Starego Kontynentu, jaki znamy obecnie.

Zakres tematyczny, jaki proponują organizatorzy, jest niezwykle obfity i dotyczy wielu sfer. Do udziału w konferencji zachęcamy przedstawicieli różnych dziedzin nauki interesujących się relacjami między Francja a Europą oraz wpływach, jaki wywierały one na siebie w latach 1799-1871.

Zachęcamy szczególnie do pochylenia się nad następującymi problemami:

 • relacje Francji z innymi krajami europejskimi,
 • recepcja francuskich osiągnięć wojskowych, rozwiązań prawnych, administracyjnych i finansowych w krajach Europy,
 • wkład Francuzów w myśl polityczną XIX-wiecznej Europy,
 • polityka Napoleona jako przyczyna narodzin nacjonalizmów europejskich,
 • wpływ Kongresu Wiedeńskiego na politykę oraz społeczeństwo Francji,
 • Francja a sprawa polska,
 • wizerunek Francuza w opinii mieszkańców Europy i inne narody europejskie widziane oczami Francuzów,
 • Francuzi w sferach politycznych, artystycznych i naukowych Europy.

Wyżej wymienione zagadnienia stanowią jedynie sugestie. Organizatorzy rozważą każdą propozycję związaną z problematyką konferencji.

Zainteresowanych wzięciem udziału w konferencji prosimy o przesyłanie abstraktów w formie pdf./doc./docx. na adres e-mail od.napoleona.do.napoleona@wp.pl do 26 marca br. Prosimy uwzględnić w treści zgłoszenia następujące informacje:

 • imię i nazwisko,
 • afiliację,
 • tytuł referatu,
 • abstrakt (do 2000 znaków ze spacjami + bibliografia),
 • dane kontaktowe (adres e-mail oraz numer telefonu).

W temacie wiadomości e-mail prosimy wpisać: Zgłoszenie do udziału w konferencji "Od Napoleona do Napoleona". Czas wystąpienia: 20 minut + panel dyskusyjny. Opłata konferencyjna będzie wynosić 50 zł.

Lista osób zakwalifikowanych do wzięcia udziału w konferencji zostanie przedstawiona 9 kwietnia br. Uczestnicy otrzymają wtedy wiadomość e-mail z programem konferencji oraz innymi informacjami.

Uczestnikom konferencji zapewniamy darmowy obiad oraz pakiet konferencyjny wraz z książką. W przypadku zainteresowania uczestników możliwa jest publikacja pokonferencyjna.

Zgłoszenie na konferencję jest równoznaczne ze zgodą na publikację, rozpowszechnianie danych osobowych i wizerunku na materiałach promocyjnych oraz w mediach społecznościowych.

Poza uczestnictwem czynnym gorąco zachęcamy również do uczestnictwa biernego. Jesteśmy przekonani, że czas poświęcony wysłuchaniu wystąpień na naszej konferencji nie będzie czasem zmarnowanym. W przerwach między panelami będzie możliwość swobodnej dyskusji oraz wymiana poglądów (i zjedzenie napoleonki rzecz jasna).

Widok zawartości stron Widok zawartości stron