Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

styczeń 2023

20230113
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

"Na pograniczu światów vol. 2: Natura rzeczy" - wystawa w CEP UJ

Data: 13.01.2023 - 28.02.2023
Miejsce: Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, ul. Gronostajowa 5
"Na pograniczu światów vol. 2: Natura rzeczy" - wystawa w CEP UJ

W Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ po raz drugi zagości wystawa malarstwa inspirowanego przyrodą i naukami przyrodniczymi. Uczestniczący w niej artyści z Wrocławia i Krakowa odnoszą się w swoich pracach m.in. do wybranych obiektów z kolekcji uniwersyteckiej CEP UJ oraz kolekcji ogrodów botanicznych, a zatem do eksponatów zoologicznych, paleontologicznych, mineralogicznych, botanicznych i archeologicznych.

Artyści wykorzystują potencjał estetyczny poszczególnych eksponatów oraz wątków biologicznych nadając im symboliczne znaczenie. Umożliwiają dialog pomiędzy nauką a sztuką, a także z przeszłości z współczesnością.

Zaproszeni do wystawy artyści reprezentują zróżnicowane podejście do wątków przyrodniczych, antropologicznych i archeologicznych; od bardzo klasycznego ujęcia gdzie elementy przyrodnicze są mało przetworzone, łatwo rozpoznawalne do silnego przetransponowania tematyki biologicznej podbudowanego intelektualnym dyskursem pomiędzy formą biologiczną a jej interpretacją.

Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego swoimi korzeniami sięga do XVIII-wiecznego Gabinetu Historii Naturalnej Akademii Krakowskiej. Widzimy tu echa dawnych kunstkamer wprzęgniętych w ramy nauki.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron