Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20230113

"Na pograniczu światów vol. 2: Natura rzeczy" - wystawa w CEP UJ

Data: 13.01.2023 - 28.02.2023
Miejsce: Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, ul. Gronostajowa 5
"Na pograniczu światów vol. 2: Natura rzeczy" - wystawa w CEP UJ

W Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ po raz drugi zagości wystawa malarstwa inspirowanego przyrodą i naukami przyrodniczymi. Uczestniczący w niej artyści z Wrocławia i Krakowa odnoszą się w swoich pracach m.in. do wybranych obiektów z kolekcji uniwersyteckiej CEP UJ oraz kolekcji ogrodów botanicznych, a zatem do eksponatów zoologicznych, paleontologicznych, mineralogicznych, botanicznych i archeologicznych.

Artyści wykorzystują potencjał estetyczny poszczególnych eksponatów oraz wątków biologicznych nadając im symboliczne znaczenie. Umożliwiają dialog pomiędzy nauką a sztuką, a także z przeszłości z współczesnością.

Zaproszeni do wystawy artyści reprezentują zróżnicowane podejście do wątków przyrodniczych, antropologicznych i archeologicznych; od bardzo klasycznego ujęcia gdzie elementy przyrodnicze są mało przetworzone, łatwo rozpoznawalne do silnego przetransponowania tematyki biologicznej podbudowanego intelektualnym dyskursem pomiędzy formą biologiczną a jej interpretacją.

Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego swoimi korzeniami sięga do XVIII-wiecznego Gabinetu Historii Naturalnej Akademii Krakowskiej. Widzimy tu echa dawnych kunstkamer wprzęgniętych w ramy nauki.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron