Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

styczeń 2023

20230119
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Rozmowa o książce "Wyższa aktualność. Studia o współczesności Dantego"

Data: 19.01.2023
Czas rozpoczęcia: 18.00
Miejsce: Kawiarnia Literacka, ul. Krakowska 41
Organizator: Wydawnictwo UJ
Rozmowa o książce "Wyższa aktualność. Studia o współczesności Dantego"

Książka Pawła Mościckiego przedstawia "Boską komedię" jako źródło wiedzy na temat współczesności. Autor odnosząc się do interpretacji dzieła Dantego podejmowanych przez współczesnych artystów, wskazuje nie tylko jego aktualność, ale również zachęca do spojrzenia przez pryzmat Boskiej komedii na problemy współczesnego świata: Zagładę, zimną wojnę, przemysł kulturowy czy kryzys klimatyczny.

W spotkaniu udział wezmą: dr hab. Paweł Mościcki, prof. IBL PAN oraz dr hab. Jakub Momro, prof. UJ. W ich rozmowie spróbujemy poszukać odpowiedzi na pytania - czym jest wyższa aktualność? Jak "Boska komedia" może pomóc w odczytywaniu współczesnego świata i dlaczego warto wciąż na nowo odczytywać dzieło Dantego?


Książka przedstawia "Boską komedię" Dantego Alighieri jako źródło wiedzy na temat współczesności. To punkt wyjścia do nieustannie ponawianych prób poznania, kontestowania czy rewolucjonizowania swojej epoki, podejmowanych przez artystów takich jak Robert Rauschenberg, Pier Paolo Pasolini, Peter Weiss, Philippe Sollers i wielu innych. Oparta na lekturach dzieła Dantego, przeplatanych interpretacjami tych, którzy nawiązują do niego w swoich poszukiwaniach, praca ta stanowi prezentację momentów czasowego spiętrzenia, zgęstnienia czasu, który zaczyna w równym stopniu nazywać najbliższe doświadczenie „Teraz” oraz odległą historię kultury. Taka anachroniczna perspektywa pozwala spojrzeć na nowo nie tylko na aktualność dzieła Dantego, ale także za jego pośrednictwem na węzłowe problemy współczesności: Zagładę, zimną wojnę, przemysł kulturalny czy katastrofę klimatyczną. Nie chodzi tu więc jedynie o nowe odczytanie "Boskiej komedii", ale o pozwolenie na to, aby to poemat Dantego czytał nasze czasy od nowa.

Jakub Momro - profesor na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, filozof, literaturoznawca, eseista i tłumacz dzieł takich autorów jak Jacques Derrida, Philippe Lacoue-Labarthe, Jean-Luc Nancy, Julia Kristeva, Roland Barthes i Peter Szendy. Autor książek "Ucho nie ma powieki. Dźwiękowe sceny pierwotne" (WUJ, 2020, seria Hemeneia), "Literatura świadomości. Samuel Beckett – podmiot – negatywność" (Universitas, 2010, seria "Horyzonty Nowoczesności") oraz studium "Widmontologie nowoczesności. Genezy" (IBL PAN, 201 4, seria "Nowa Humanistyka"). Jest członkiem kolegium redakcyjnego dwumiesięcznika "Teksty Drugie" oraz komitetu redakcyjnego serii wydawniczej "Nowa Humanistyka".

Paweł Mościcki – filozof, eseista i tłumacz. Pracuje w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Członek redakcji kwartalnika "Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej". Autor książek: "Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej" (2008), "Godard. Pasaże" (2010), "Idea potencjalności. Możliwość filozofii według Giorgio Agambena" (2012), "My też mamy już przeszłość. Guy Debord i historia jako pole bitwy" (2015), "Foto-konstelacje. Wokół Marka Piaseckiego" (2016), "Migawki z tradycji uciśnionych" (2017), "Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości" (2017), "Lekcje futbolu" (2019). Jest autorem wizualnego atlasu poświęconego migracjom (refugeeatlas.com) oraz prowadzi bloga: pawelmoscicki.net. W 2022 roku zadebiutował jako prozaik książką "Azyl" (Nisza).

Widok zawartości stron Widok zawartości stron