Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20230523

Copernicus Festival 2023: Kosmos!

Data: 23.05.2023 - 28.05.2023
Miejsce: Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, ul. św. Wawrzyńca 15
<span lang="en">Copernicus Festival</span> 2023: Kosmos!

Od wieków człowiek zastanawiał się, dokąd sięga kosmos i czy ma jakieś granice, jakie prawa nim rządzą, a także jakie miejsce zajmujemy w nim my sami. Zapraszamy między 23 a 28 maja do Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie na Copernicus Festival 2023, którego hasło w tym roku brzmi - Kosmos!

Słowo"kosmos” dla starożytnych Greków oznaczało ład bądź porządek odnajdywany w świecie. My dziś traktujemy je najczęściej jako synonim "wszechświata", a więc wszystko, co istnieje, całą dostępną czasoprzestrzeń, zapoczątkowaną, jak wynika z tzw. modelu standardowego, Wielkim Wybuchem.

Kolejne rewolucje naukowe, od tej wywołanej przez Mikołaja Kopernika, aż po powstanie XX-wiecznej teorii względności i opartej na niej kosmologii, spychały człowieka z centrum kosmosu na jego peryferia. Z kosmicznej perspektywy Ziemia to tylko jedna spośród zapewne miliardów planet, krążących wokół miliardów gwiazd, w jednej z miliardów galaktyk.

Jednak pytania o granice kosmosu i miejsce człowieka w nim są i dzisiaj równie aktualne jak zawsze. Możemy się zastanawiać, czy istnienie życia i człowieka jest tylko kosmicznie nieprawdopodobnym zbiegiem okoliczności, czy może wszechświat musi mieć takie cechy, które umożliwiają zapoczątkowanie biologicznej ewolucji, a więc także wyłonienie się istot takich jak człowiek, które będą mogły kosmos badać?

Coraz częściej wśród naukowców pojawiają się też pytania, czy nasze współczesne rozumienie kosmosu jest właściwe? Czy kosmos w jakiejś postaci istniał przed Wielkim Wybuchem? A może „nasz kosmos” jest tylko jednym z wielu wszechświatów? Czy nauka, która przy pomocy matematyczno-empirycznej metody bada kosmos w każdej możliwej skali, może w ogóle na takie pytania odpowiedzieć? Czy czeka nas jeszcze jakaś inna rewolucja naukowa, która po raz kolejny sprawi, że człowiek zacznie rozumieć kosmos zupełnie inaczej niż robili to jego przodkowie?

Widok zawartości stron Widok zawartości stron