Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20230318

VI Dyktando Krakowskie

Data: 18.03.2023
Organizator: Uniwersytet Jagielloński, Wydział Polonistyki UJ oraz Koło Naukowe Językoznawców Studentów im. M. Karasia przy współpracy z RMF FM
Witryna internetowa wydarzenia: https://mjo.uj.edu.pl
VI Dyktando Krakowskie

Po 4 latach przerwy, w sobotę 18 marca w Auditorium Maximum UJ, podczas największego w Polsce konkursu ortograficznego, swoje umiejętności będą mogli sprawdzić zarówno dorośli, jak i dzieci. Transmisję dyktanda będzie można oglądać 18 marca o godz. 10.00 na kanale UJ live i na stronie www.uj.edu.pl.

 

VI Dyktando Krakowskie będzie składało się z dwóch kategorii: "otwartej" (dla osób powyżej 15. roku życia) oraz "junior" (dla dzieci i młodzieży do 15. roku życia). Zwycięzca kategorii "otwartej" otrzyma tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii i atrakcyjne nagrody. Jak w każdej edycji, w tej również nie zabraknie krakowskich obwarzanków oraz upominków dla wszystkich uczestników.

Tradycyjnie tekst dyktanda przygotuje dr hab. Mirosława Mycawka z Katedry Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z uwagi na obchodzony obecnie w naszym kraju Rok Mikołaja Kopernika, którego celem jest przybliżenie dokonań tego wybitnego naukowca w 550. rocznicę jego urodzin, tekst dyktanda będzie obracał się w sferach kopernikańskich.

Transmisję dyktanda będzie można oglądać 18 marca o godz. 10.00 na kanale UJ live.

Zapisy na VI Dyktando Krakowskie przyjmowane są na stronie Miesiąca Języka Ojczystego: mjo.uj.edu.pl/dyktando-krakowskie/. Odbywać się będą one w dwóch turach: od 13 do 26 lutego oraz od 1 do 10 marca. Uwaga – liczba miejsc ograniczona!

Uwaga! Liczba wolnych miejsc zarówno w kategorii otwartej, jak i w kategorii junior została wyczerpana.

Po raz kolejny Uniwersytet Jagielloński zaprosił do współpracy przy Dyktandzie Radio RMF FM, które szczególną opieką otoczyło kategorię "junior". Wszyscy jej uczestnicy otrzymają radiowe upominki i będą konkurować o wyjątkowe nagrody: rowery, elektryczne deskorolki oraz zaproszenia do Energylandii. Młodzi uczestnicy będą mogli również liczyć na wsparcie muzycznych gwiazd, które razem z nimi podejmą ortograficzne wyzwanie!

Dyktando to główne wydarzenie Miesiąca Języka Ojczystego, odbywającego się od 21 lutego do 21 marca 2023 roku. W ramach MJO przeprowadzane są konkursy i warsztaty dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a także konkurs na gadkę skierowany do szerszego grona odbiorców. Podczas całego MJO członkowie KNJS UJ będą prowadzić językoznawcze warsztaty w małopolskich szkołach.

Przedsięwzięcie organizowane jest przez Uniwersytet Jagielloński, Wydział Polonistyki UJ oraz Koło Naukowe Językoznawców Studentów im. Mieczysława Karasia przy współpracy z RMF FM, które będzie relacjonowało wydarzenie na ogólnopolskiej antenie oraz przeprowadzi transmisję na radiowych stronach: www.rmf.fm oraz www.rmf24.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron