Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

marzec 2023

20230318
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

VI Dyktando Krakowskie

Data: 18.03.2023
Organizator: Uniwersytet Jagielloński, Wydział Polonistyki UJ oraz Koło Naukowe Językoznawców Studentów im. M. Karasia przy współpracy z RMF FM
Witryna internetowa wydarzenia: https://mjo.uj.edu.pl
VI Dyktando Krakowskie

Po 4 latach przerwy, w sobotę 18 marca w Auditorium Maximum UJ, podczas największego w Polsce konkursu ortograficznego, swoje umiejętności będą mogli sprawdzić zarówno dorośli, jak i dzieci. Transmisję dyktanda będzie można oglądać 18 marca o godz. 10.00 na kanale UJ live i na stronie www.uj.edu.pl.

 

VI Dyktando Krakowskie będzie składało się z dwóch kategorii: "otwartej" (dla osób powyżej 15. roku życia) oraz "junior" (dla dzieci i młodzieży do 15. roku życia). Zwycięzca kategorii "otwartej" otrzyma tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii i atrakcyjne nagrody. Jak w każdej edycji, w tej również nie zabraknie krakowskich obwarzanków oraz upominków dla wszystkich uczestników.

Tradycyjnie tekst dyktanda przygotuje dr hab. Mirosława Mycawka z Katedry Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z uwagi na obchodzony obecnie w naszym kraju Rok Mikołaja Kopernika, którego celem jest przybliżenie dokonań tego wybitnego naukowca w 550. rocznicę jego urodzin, tekst dyktanda będzie obracał się w sferach kopernikańskich.

Transmisję dyktanda będzie można oglądać 18 marca o godz. 10.00 na kanale UJ live.

Zapisy na VI Dyktando Krakowskie przyjmowane są na stronie Miesiąca Języka Ojczystego: mjo.uj.edu.pl/dyktando-krakowskie/. Odbywać się będą one w dwóch turach: od 13 do 26 lutego oraz od 1 do 10 marca. Uwaga – liczba miejsc ograniczona!

Uwaga! Liczba wolnych miejsc zarówno w kategorii otwartej, jak i w kategorii junior została wyczerpana.

Po raz kolejny Uniwersytet Jagielloński zaprosił do współpracy przy Dyktandzie Radio RMF FM, które szczególną opieką otoczyło kategorię "junior". Wszyscy jej uczestnicy otrzymają radiowe upominki i będą konkurować o wyjątkowe nagrody: rowery, elektryczne deskorolki oraz zaproszenia do Energylandii. Młodzi uczestnicy będą mogli również liczyć na wsparcie muzycznych gwiazd, które razem z nimi podejmą ortograficzne wyzwanie!

Dyktando to główne wydarzenie Miesiąca Języka Ojczystego, odbywającego się od 21 lutego do 21 marca 2023 roku. W ramach MJO przeprowadzane są konkursy i warsztaty dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a także konkurs na gadkę skierowany do szerszego grona odbiorców. Podczas całego MJO członkowie KNJS UJ będą prowadzić językoznawcze warsztaty w małopolskich szkołach.

Przedsięwzięcie organizowane jest przez Uniwersytet Jagielloński, Wydział Polonistyki UJ oraz Koło Naukowe Językoznawców Studentów im. Mieczysława Karasia przy współpracy z RMF FM, które będzie relacjonowało wydarzenie na ogólnopolskiej antenie oraz przeprowadzi transmisję na radiowych stronach: www.rmf.fm oraz www.rmf24.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron