Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

luty 2023

20230223
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Light for Ukraine - warsztaty synchrotronowe w SOLARIS

Data: 23.02.2023 - 24.02.2023
<span lang="en">Light for Ukraine</span> - warsztaty synchrotronowe w SOLARIS

Zapraszamy do udziału w internetowych warsztatach organizowanych przez Centrum SOLARIS, (LEAPS) i The National Academy of Sciences of Ukraine dedykowanych ukraińskim naukowcom wykorzystującym w swoich badaniach naukę opartą na fotonach. Program wydarzenia przewiduje prezentacje europejskiego środowiska synchrotronowego prezentującego możliwości infrastruktury oraz nawiązania współpracy.

Od lutego 2022 roku, wraz z inwazją Rosji na Ukrainę, działalność społeczeństwa naukowego na Ukrainie została mocno ograniczona, ograniczając realizację projektów badawczych zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Europejskie i międzykontynentalne środowisko naukowe podejmuje liczne działania mające na celu wsparcie projektów ukraińskich badaczy w kraju i na emigracji.

W świetle obecnej sytuacji League of European Accelerator Based-Photon Sources (LEAPS) zainicjowała działania wspierające ukraińskich naukowców realizujących swoje projekty z wykorzystaniem synchrotronów czy też laserów na swobodnych elektronach. Podczas spotkania plenarnego LEAPS, które odbyło się w Instytucie Paula Scherrera (Villigen, Szwajcaria) w dniach 26-28 października 2022 r., zarząd LEAPS wyraził silną chęć wsparcia ukraińskich wysiłków naukowych i wyznaczył NCPS SOLARIS jako obiekt koordynujący realizację i nadzór nad działaniami mającymi na celu konsolidację i wzmocnienie ukraińskiej społeczności użytkowników.

W tym kontekście Centrum SOLARIS w Krakowie wraz z Narodową Akademią Nauk Ukrainy organizują spotkanie pod nazwą "Light for Ukraine - warsztaty synchrotronowe w SOLARIS", które odbędzie się w dniach 23-24 lutego jako wydarzenie online. Warsztaty mają na celu nawiązanie współpracy naukowej, wymianę koncepcji przyszłego rozwoju oraz omówienie obszarów badawczych, które mogą być wspierane i wzmacniane w ramach współpracy LEAPS-Ukraina. Program spotkania będzie obejmował prezentacje naukowców z SOLARIS opisujące możliwości placówki oraz prezentacje badaczy ukraińskich dotyczące interesujących ich obszarów naukowych. W ramach spotkania zamierzamy nakreślić niezbędne działania i przedyskutować możliwe ścieżki rozwoju ukraińskiej linii badawczej w SOLARIS.

Zachęcamy do rejestracji na wydarzenie. Osoby zarejestrowane krótko przed wydarzeniem dostaną link do spotkania na platformie ZOOM.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron