Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

marzec 2023

20230313
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa "Jubileusz Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin"

Data: 13.03.2023 - 30.06.2023
Miejsce: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 11
Wystawa "Jubileusz Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin"

Wystawa stworzona została przez Polsko-Kanadyjskie Stowarzyszenie Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsor. Pomysłodawcą wystawy jest jego prezes - Jerzy Barycki, działacz społeczny, dokumentalista oraz promotor Polski w Kanadzie i Kanady w Polsce. Wystawy, których był inicjatorem pokazywane były w różnych miastach Kanady oraz kilkukrotnie w Parlamencie Ontaryjskim (Toronto) i Federalnym (Ottawa).

Otwarcie wystawy nastąpi 13 marca o godz. 14.00.

Ekspozycja jest hołdem Polonii kanadyjskiej dla Mikołaja Kopernika z okazji przypadającej w 2023 roku 550. rocznicy urodzin (19 lutego 1473 roku) oraz 480. rocznicy jego śmierci (prawdopodobnie 21 maja 1543 roku).

Wystawa ma na celu przybliżenie podstawowych faktów związanych z postacią wielkiego naukowca. Biografia Kopernika jest bowiem powszechnie znana w Polsce, natomiast słabo ugruntowana poza nią. Stąd zrodził się pomysł stworzenia wystawy dla odbiorców z Kanady, by tam promować postać polskiego uczonego, który miał zasadniczy wpływ na zrozumienie wszechświata.

Inauguracja polskiej wersji wystawy o Koperniku odbyła się 21 lutego w Senacie RP w Warszawie. Następnie pokazywana była na Politechnice Warszawskiej.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron