Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2023

20230526
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

"Solaris na Ziemi? O możliwości istnienia inteligencji na poziomie planet" - wykład Davida Grinspoona

Data: 26.05.2023
Czas rozpoczęcia: 19.00
Miejsce: Muzeum Inżynierii i Techniki, ul. św. Wawrzyńca 15
"Solaris na Ziemi? O możliwości istnienia inteligencji na poziomie planet" - wykład Davida Grinspoona

Wybitny astrofizyk i odkrywca, wygłosi wykład w ramach tegorocznej edycji Copernicus Festival 2023. David Grinspoon jest pracownikiem Instytutu Nauk Planetarnych (Planetary Science Institute), gdzie wspólnie z NASA realizuje projekty badawcze w zakresie astrobiologii. Był dyrektorem działu astrobiologii w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. Jego badania koncentrują się na planetologii porównawczej i klimacie planet podobnych do Ziemi.

Naukowcy od lat poszukują śladów pozaziemskiego życia. Problem w tym, że nasze rozumienie tego, czym właściwie mogłoby ono być, nieustannie się zmienia. Przez długi czas szukaliśmy planet podobnych do naszej, ale, zdaniem amerykańskiego astrobiologa Davida Grinspoona, być może niepotrzebnie ograniczamy nasze pole widzenia.

- Koledzy z innych dyscyplin naukowych często mają mnie za heretyka, ale ja nie wykluczam żadnych opcji. W biologii, geologii czy astronomii za mojego życia obalono wystarczająco dużo rzekomo niepodważalnych założeń, żeby nauczyć się pokory - mówił Grinspoon podczas jednego z wykładów.

Zdaniem Grinspoona należy przyglądać się wszystkim tym miejscom, gdzie dzieje się coś chemicznie albo fizycznie ciekawego.

- Każda przestrzeń, w której następują przepływy energii, kształtujące materię, jest potencjalnym habitatem, zwłaszcza że wiele z tych procesów dopiero zaczynamy rozumieć - stwierdza astrofizyk.

Planetologia porównawcza, którą zajmuje się gość tegorocznego Copernicus Festival, to stosunkowo młoda gałąź nauki. Jeszcze do niedawna istnienie planet poza naszym układem słonecznym było dyskusyjne. Dziś znamy ich już ponad pięć tysięcy, a liczba ta rośnie z tygodnia na tydzień. Co więcej, nie tylko wiemy o ich istnieniu, ale potrafimy coraz dokładnie badać ich wielkość, budowę i skład atmosferyczny.

- A to dopiero początek przygody, bo ciągle powstają nowe generacje instrumentów, dzięki którym będziemy mogli zobaczyć więcej -  dodaje David Grinspoon z właściwym sobie entuzjazmem.

Badając inne planety uczymy się także nowych rzeczy o Ziemi. Niektóre procesy astrofizyczne są, przynajmniej tak jak je rozumiemy dziś, uniwersalne dla całego wszechświata. Inne, jak na przykład kształtowanie się planet, są wypadkową niezliczonej ilości zmiennych. Do której grupy przyporządkować należy powstanie życia? Oto jedna z największych zagadek Kosmosu.

David Grinspoon (ur. 1959) jest amerykańskim astrobiologiem, członkiem Planetary Science Institute w Arizonie. Współpracuje zarówno z NASA, jak i Europejską Agencją Kosmiczną. W 2006 otrzymał Carl Sagan Medal, a jedna z asteroid pasa głównego (nr 22410) nosi jego imię. Jest autorem wielu książek popularyzujących naukę, ostatnia to "Chasing New Horizons: Inside the Epic First Mission to Pluto" (2018). Jest członkiem zespołu przygotowującego misję DAVINCI (2029), której celem będzie zbadanie atmosfery Wenus.

Zapraszamy do zapoznania się z programem festiwalu na www.copernicusfestival.com.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron