
Motywem przewodnim IV Ogólnopolskiego Kongresu Europeistyki będzie próba odpowiedzi na pytanie: jaka Europa? Refleksja o przyszłości kontynentu i samej Unii Europejskiej dotyczy zarówno tego, jakiej Europy chcą Europejczycy i jak zreformować polityki i instytucje UE, by odpowiadały na globalne wyzwania.
Jak pokazała konferencja o przyszłości Europy, brak jest jednej odpowiedzi na tak postawione pytania, stąd zwracamy uwagę, że w procesie integracji europejskiej występują różne napięcia, które w ostatnich latach przyjęły na przykład formę Brexitu czy też kwestionowania procesów integracyjnych przez partie populistyczne w wielu państwach Starego Kontynentu. W związku z tak zróżnicowaną i złożoną problematyką, do uczestnictwa w IV Kongresie Europeistyki zaproszeni są badacze reprezentujący różne dyscypliny naukowe: politolodzy, ekonomiści, prawnicy, socjolodzy, historycy, filozofowie, badacze kultury europejskiej czy stosunków międzynarodowych.
- Punktem wspólnym zainteresowań badawczych powinny być procesy i zjawiska związane ze współczesną Europą zarówno w ujęciu międzynarodowym, państwowym, regionalnym, a także lokalnym. Uważamy bowiem, że integracja (i dezintegracja) europejska dokonuje się i jest zauważalna w wielu wymiarach. Równocześnie biorą w niej udział różni aktorzy: państwa, społeczeństwa, partie polityczne, grupy interesu czy aktorzy regionalni i lokalni. Podkreślamy, iż naszym celem nie jest ograniczanie debaty wyłącznie do Unii Europejskiej. Wynika to m.in. z faktu, że proces integracji kontynentu oddziałuje na sąsiadów, w wielu przypadkach stwarzając im możliwość kontaktów o wielorakim charakterze, a nawet członkostwa w organizacji. Oczekujemy, iż uczestnicy Kongresu podzielą się wynikami swoich dociekań w formie publikacji naukowych - informują organizatorzy.