Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20230923

"Zobacz, by zrozumieć" - pokazy ciekawej chemii

Data: 23.09.2023 - 30.01.2024
Organizator: Wydział Chemii UJ i Fundacja Pro Chemia
Kontakt: pawel.bros@uj.edu.pl
Witryna internetowa wydarzenia: prochemia.org
"Zobacz, by zrozumieć" - pokazy ciekawej chemii

21 września na Wydziale Chemii UJ rozpoczyna się nowa seria pokazów doświadczeń chemicznych "Zobacz, by zrozumieć - pokazy ciekawej chemii" organizowanych przez Fundację Pro Chemia. Pokazy adresowane są do uczniów liceum (klasy 1-4), którzy realizują chemię w zakresie rozszerzonym. W I semestrze pokazy będą się odbywać w czwartki o godzinie 13.30.

Od tego roku ofertę pokazów rozszerzono o nowe wydarzenie "Chemiczny escape room" - opis. To pokaz wykorzystujący elementy grywalizacji w celu praktycznego przedstawienia i omówienia doświadczeń znajdujących się w podstawie programowej z chemii w zakresie rozszerzonym, realizowanych w trakcie nauki w liceum.

Uczestnicy przenoszą się do audytorium pełnego tajemnic i wskazówek, przygotowanych przez tajemniczego entuzjastę chemii. Aby opuścić pokój, muszą rozwiązać zagadki i znaleźć szyfry do skrytek, do czego przybliży ich wykonanie eksperymentów związanych np. z miareczkowaniem, wykrywaniem substancji organicznych i nieorganicznych, czy badaniem efektów energetycznych procesów fizyko-chemicznych. Tylko w ten sposób uda im się uzyskać dostęp do ukrytych drzwi i dowiedzieć się, komu zależy na tym, by nigdy się stąd nie wydostali.

Pokaz prowadzony jest przez dwóch chemików sądowych z długoletnim doświadczeniu zarówno w nauczaniu chemii, jak i eksplorowaniu tematów związanych ze śledztwami i naukami sądowymi. Pokaz zakończony jest quizem sprawdzającym wiedzę uczestników. Podczas pokazu uczniowie biorą udział w rozwiązywaniu zagadek z wykorzystaniem swoich własnych telefonów komórkowych (niezbędny jest dostęp do internetu i przeglądarka). Nie ma konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania.

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron