
W imieniu Komitetu Organizacyjnego 1. międzynarodowej konferencji naukowej "The Rise of the Digital Technocracy" zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. Jego głównym zamierzeniem jest uczynienie z naszego ośrodka akademickiego jednego z czołowych miejsc badań nad zjawiskiem "technokracji". Podczas konferencji uczestnicy będą debatować nad dwoma szerokimi zagadnieniami.
Pierwszym jest wzrastające znaczenie elitarnej publiczno-prywatnej "superklasy", która wpływa na świat polityki poprzez system złożonych powiązań. Grupa ta, czy też sieć, posiada obecnie bezprecedensowe zasoby ekonomiczne, a w konsekwencji - wpływy w świecie polityki i gospodarki. Są to zjawiska widoczne zarówno w wypadku takich krajów, jak na przykład Stany Zjednoczone, jak i w skali globalnej.
Drugim szerokim tematem jest pogłębienie zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i empirycznym przedmiotowych badań nad zjawiskiem "technokracji". Rozumiana ona jest tutaj jako system zarządzania i sterowania zbiorowościami ludzkimi, który cechują między innymi post-demokratyczny charakter, wykorzystanie zaawansowanych technik obliczeniowych oraz realizacja działań nie poprzez wybieranych polityków, ale "zewnętrznych" ekspertów. Naturalną koleją rzeczy, praktyka owego zarządzania i sterowania obejmuje wykorzystanie coraz bardziej wyrafinowanych i wydajnych metod inwigilacji i kontroli społecznej przy wykorzystaniu zasobów Big Data i algorytmów.
Jak informują organizatorzy, wśród uczestników konferencji udało się zgromadzić badaczy reprezentujących szerokie spektrum możliwych postaw - począwszy od najbardziej znanych, jak prof. David Lyon, poprzez szeroko cytowanych analityków, jak Matthew B. Crawford, aż po przedstawicieli młodszego pokolenia ekspertów rozwijających innowacyjne badania w interesującej nas tematyce.
Wszelkie szczegóły, wraz z formularzem rejestracyjnym, są dostępne na stronie internetowej digitaltechnocracy.uj.edu.pl.