Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

wrzesień 2023

20230928
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

The Rise of the Digital Technocracy

Data: 28.09.2023 - 29.09.2023
Miejsce: Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, ul. Reymonta 4
Organizator: Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ
Witryna internetowa wydarzenia: //digitaltechnocracy.uj.edu.pl
<span lang="en">The Rise of the Digital Technocracy</span>

W imieniu Komitetu Organizacyjnego 1. międzynarodowej konferencji naukowej "The Rise of the Digital Technocracy" zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. Jego głównym zamierzeniem jest uczynienie z naszego ośrodka akademickiego jednego z czołowych miejsc badań nad zjawiskiem "technokracji". Podczas konferencji uczestnicy będą debatować nad dwoma szerokimi zagadnieniami.


Pierwszym jest wzrastające znaczenie elitarnej publiczno-prywatnej "superklasy", która wpływa na świat polityki poprzez system złożonych powiązań. Grupa ta, czy też sieć, posiada obecnie bezprecedensowe zasoby ekonomiczne, a w konsekwencji - wpływy w świecie polityki i gospodarki. Są to zjawiska widoczne zarówno w wypadku takich krajów, jak na przykład Stany Zjednoczone, jak i w skali globalnej.

Drugim szerokim tematem jest pogłębienie zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i empirycznym przedmiotowych badań nad zjawiskiem "technokracji". Rozumiana ona jest tutaj jako system zarządzania i sterowania zbiorowościami ludzkimi, który cechują między innymi post-demokratyczny charakter, wykorzystanie zaawansowanych technik obliczeniowych oraz realizacja działań nie poprzez wybieranych polityków, ale "zewnętrznych" ekspertów. Naturalną koleją rzeczy, praktyka owego zarządzania i sterowania obejmuje wykorzystanie coraz bardziej wyrafinowanych i wydajnych metod inwigilacji i kontroli społecznej przy wykorzystaniu zasobów Big Data i algorytmów.

Jak informują organizatorzy, wśród uczestników konferencji udało się zgromadzić badaczy reprezentujących szerokie spektrum możliwych postaw - począwszy od najbardziej znanych, jak prof. David Lyon, poprzez szeroko cytowanych analityków, jak Matthew B. Crawford, aż po przedstawicieli młodszego pokolenia ekspertów rozwijających innowacyjne badania w interesującej nas tematyce.

Wszelkie szczegóły, wraz z formularzem rejestracyjnym, są dostępne na stronie internetowej digitaltechnocracy.uj.edu.pl.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron