Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

październik 2023

20231010
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wykłady popularnonaukowe z cyklu "Bliżej Nauki"

Data: 10.10.2023 - 23.01.2024
Witryna internetowa wydarzenia: https://blizejnauki.fais.uj.edu.pl
Wykłady popularnonaukowe z cyklu "Bliżej Nauki"

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na nowy cykl wykładów popularnonaukowych z cyklu "Bliżej Nauki". Wykłady odbywają się dwa razy w miesiącu, we wtorki o godzinie 18.00, przy ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 11. Uczestnictwo w wykładach jest bezpłatne.

 

"Bliżej Nauki to cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, który ma za zadanie promowanie nauki wśród mieszkańców Krakowa, dzielenie się najnowszymi wynikami badań naukowych, uświadamianie społeczeństwa, z jakimi wyzwaniami mierzą się naukowcy, jaki wpływ na otaczający nas świat ma rezultat przeprowadzanych przez nich badań naukowych.

Wszystkie prelekcje udostępniane są na kanale YouTube Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ

Program: 

10 października 2023
Pochodzenie wody na Ziemi - nowe badania
dr hab. Tomasz Kawalec

24 października 2023
Nanotechnologia, czyli co?
dr hab. Jakub Prauzner-Bechcicki, prof. UJ
Podczas wykładu wyjaśnione zostanie, czym właściwie jest nanotechnologia i czym różni się od nanonauki. Prof. Jakub Prauzner-Bechcicki umieści ją w pewnym kontekście historycznym, naukowym i technicznym. Pokaże, kto pierwszy użył terminu nanotechnologia i nawiąże do słynnego wykładu Feynmana „There is plenty of room at the bottom”. Wszystko po to, aby uczestnicy na końcu wykładu byli w stanie powiedzieć, co jest, a co nie jest produktem nanotechnologii.

7 listopada 2023
Entropia
dr hab. Michał Cieśla, prof. UJ

21 listopada 2023
Stała Hubble'a - mamy problem?
prof. dr hab. Edward Malec

Nasz Wszechświat rozszerza się. Prędkość jego ekspansji można mierzyć „"okalnie" - geometrycznie, poprzez obserwacje gwiazd oraz supernowych. Można też mierzyć "globalnie", analizując kosmiczne promieniowanie tła. W ostatnim ćwierćwieczu dokładność wyznaczenia stałej Hubble’a - wielkości opisującej szybkość rozszerzania się Wszechświata - została poprawiona dziesięciokrotnie, zdaniem wpływowych środowisk astronomicznych. Niektórzy twierdzą nawet, że pomiary "lokalne" i "globalne" są sprzeczne ("Hubble tension"), i że usunięcie tej sprzeczności może wymagać nowej fizyki.

Podczas wykładu prof. dr. hab. Edwarda Malca odniesiemy się do kwestii "Hubble tension", przyjrzymy się nieco dokładniej pomiarom "lokalnym" szybkości ekspansji Wszechświata, jak również najważniejszym elementom kosmicznej metrologii - zasadzie drabiny odległości i jej głównym szczeblom: cefeidom i supernowym typu la.

9 stycznia 2024
Tajemnice świata kwantów
dr Michał Eckstein

23 stycznia 2024
Kosmiczne tło fal grawitacyjnych
dr hab. Sebastian Szybka, prof. UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron