Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

listopad 2023

20231115
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Rusza 3. edycja Nagrody im. Franka Wilczka

Data: 15.11.2023 - 29.02.2024
Rusza 3. edycja Nagrody im. Franka Wilczka

Już 15 listopada rusza nabór wniosków do 3. edycji Nagrody im. Franka Wilczka skierowanej do młodych polskich naukowców, którzy mogą poszczycić się znaczącymi odkryciami w dziedzinie fizyki, astronomii lub nauk pokrewnych. Zgłoszeń można dokonywać do końca lutego, a na zwycięzcę czeka 12 tys. dolarów.

Opiekunami ustanowionej w 2019 roku nagrody są noblista, prof. Frank Wilczek z Instytutu Technicznego Massachusetts oraz Dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagroda jest fundowana przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ oraz Fundację Kościuszkowską, a nominowane do niej mogą być tylko osoby posiadające obywatelstwo polskie i zamieszkujące na stałe na terytorium RP. Nominacji może dokonać ekspert posiadający co najmniej stopień naukowy doktora z dziedziny, w której osoba nominowana dokonała odkrycia zgłoszonego do Nagrody im. Franka Wilczka. W opinii patrona nagrody "ma ona być dla młodych naukowców z Polski formą zachęty. Ma dać im nieco wolności naukowej i nieco pewności, którą zdobywa się w następstwie wczesnego sukcesu".

Termin zgłaszania kandydatów do trzeciej edycji Nagrody im. Franka Wilczka upływa 29 lutego 2024 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 czerwca 2024 roku, a ceremonia wręczenia nagrody planowana jest jesienią przyszłego roku.

Regulamin nagrody oraz wymagane do zgłoszenia dokumenty dostępne są na stronie prize.fais.uj.edu.pl.

Przypomnijmy, że 1. laureatem Nagrody im. Franka Wilczka został dr Przemysław Mróz z Obserwatorium Astronomicznego UW za osiągnięcie zatytułowane "Nowa kategoria planet pozasłonecznych – planety swobodne”. Jego badania dotyczą głównie zastosowań zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego w astrofizyce, zajmuje się również badaniem budowy i historii Drogi Mlecznej i sąsiednich galaktyk, gwiazd zmiennych i wybuchowych. W 2. edycji nagroda przypadła dr. Michałowi Parniakowi z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych UW, w którym kieruje laboratorium Quantum Optical Devices. Dr Parniak został nagrodzony za "Opracowywanie nowych platform eksperymentalnych dla badań i technologii kwantowych oraz ich wykorzystanie do demonstracji najnowszych zjawisk i protokołów kwantowych".

Widok zawartości stron Widok zawartości stron