Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

listopad 2023

20231116
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Polsko-ukraińska wystawa plakatów w Bibliotece Wydziału Filologicznego UJ

Data: 16.11.2023 - 20.12.2023
Miejsce: Biblioteka Wydziału Filologicznego UJ, al. Mickiewicza 9b
Kontakt: biblioteka.filologia@uj.edu.pl
Witryna internetowa wydarzenia: //biblioteka.filg.uj.edu.pl
Polsko-ukraińska wystawa plakatów w Bibliotece Wydziału Filologicznego UJ

Zapraszamy do Biblioteki Wydziału Filologicznego UJ, w której jest prezentowana wystawa plakatów pt. "To co nas łączy… polsko-ukraińskie dziedzictwo kulturowe na plakatach współczesnych ukraińskich artystów". Druk plakatów oraz katalog wystawy zostały sfinansowane ze środków programu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza" w Uniwersytecie Jagiellońskim.


Kultura bez wątpienia należy do najskuteczniejszych instrumentów budowy tożsamości środkowoeuropejskiej, zwłaszcza dotyczy takich spokrewnionych narodów jak Polacy i Ukraińcy, związanych między sobą wieloletnią historią wspólnego dziedzictwa dawnej Rzeczpospolitej. Nasze narody poznają się na nowo, dostrzegają podobieństwa i różnorodność kulturową, podejmują refleksję w celu kształtowania wspólnej przyszłości.

Projekt wystawy plakatów ukraińskich artystów Kijowskiego Uniwersytetu Kultury i Sztuki prezentuje wspólne dla obojga narodów postaci historyczne i obejmuje kilka bloków tematycznych, które łączą w sobie zarówno znane postaci i zjawiska historyczne, jak i mniej znane osoby z kręgów artystycznych i naukowych, których losy splecione były z Ukrainą i Polską. Wielu znanych Ukraińców studiowało w Polsce lub w inny sposób było z nią związanych, a wielu znanych Polaków mieszkało na terenie obecnej Ukrainy.

W projekcie wybrano 30 osób, które niewątpliwie przyciągną uwagę polskich i ukraińskich widzów, poszerzą ich horyzonty dotyczące losów obydwu państw.

Koordynator projektu: Monika Curyło (kustosz dyplomowany, kierownik Biblioteki Wydziału Filologicznego).

Kurator międzynarodowy: Andrij Budnyk (profesor Katedry Projektowania Graficznego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Kijowie).

Kurator wystawy: Olena Doniec (pracownik naukowy Wydziału Sztuk Pięknych Biblioteki Narodowej Ukrainy imienia W. I. Wernadskiego, historyk sztuki).

Wystawa jest czynna w godz. 9.00-18.00 od poniedziałku do piątku, wstęp wolny. Na oprowadzanie po wystawie w języku polskim lub ukraińskim należy się umówić.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron