Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2024

20240521
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Copernicus Festival 2024: "Maszyna"

Data: 21.05.2024 - 26.05.2024
Miejsce: Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, ul. św. Wawrzyńca 15
Witryna internetowa wydarzenia: https://copernicusfestival.com
Copernicus Festival 2024: "Maszyna"

Copernicus Festival od lat pokazuje wzajemne przenikanie się kultury i nauki. W tym roku skupimy się na maszynach – przyjrzymy się zarówno rozwojowi naszej technologii, jak i temu, co metafora maszyny wnosi do naszego rozumienia świata i samych siebie. W ciągu sześciu dni będzie można usłyszeć wykłady wybitnych ekspertów, wziąć udział w angażujących dyskusjach czy warsztatach a także zobaczyć inspirujące filmy i wystawy, nawiązujące do tegorocznego hasła festiwalu.

Czy nasze komórki i całe ciała to w rzeczywistości biologiczne maszyny? Czy jesteśmy skazani na życie wśród algorytmów? Jak daleko będzie sięgała władza maszyn? Czy zanurzenie w świat cyfrowy odpowiada za kryzys zdrowia psychicznego? Jak wyglądały najwcześniejsze etapy technologii i czy poprzedzały one... pojawianie się ludzi? Na te i inne pytania odpowiedzą zaproszeni goście Copernicus Festival, m.in: Lars Chittka, zoolog zajmujący się procesami poznawczymi u zwierząt, Thomas Plummer, antropolog specjalizujący się w badaniu najstarszych narzędzi, których używali nasi odlegli przodkowie, a także Dominika Dudek, ekspertka od leczenia depresji i choroby dwubiegunowej, Piotr Durka, pionier w badaniach nad interfejsami mózg-komputer, czy znany wirusolog Krzysztof Pyrć.

Podczas pasma Konfrontacje spotkamy się z czołowymi polskimi naukowcami, którzy poruszą intrygujące tematy z pogranicza nauki i filozofii. Z profesorami Markiem Kusiem i Karolem Życzkowskim zagłębimy się w tajemnice Wszechświata i poznamy prawa, które mogą nim rządzić od początku czasu, z kolei z Łukaszem Opalińskim i Mariuszem Gogólem porozmawiamy o komórkach i o tym, czy ich funkcje mogą być sprowadzone do pracy maszyny, na poszukiwania życia w kosmosie zaproszą nas Marcin Gawroński i Anna Łosiak, a Jan K. Argasiński i Katarzyna Jaśko przedstawią możliwe wizje rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływ na przyszłość nauki.

Podczas pasma Śniadania Mistrzów porozmawiamy z wybitnymi postaciami z obszaru nauki i kultury. Naszymi gośćmi będą m.in.: informatyk Jacek Kitowski, biolog molekularna Agnieszka Chacińska, historyk Krzysztof Mikulski czy architekt Robert Konieczny - przedstawimy ich zainteresowania, twórczość oraz pasje. W programie Copernicus Festival zagości także gala Konkursu Mądra Książka Roku, na której poznamy najciekawsze pozycje literatury popularnonaukowej w czterech różnych kategoriach. Podczas festiwalu będzie można wziąć udział także w licznych warsztatach, wystawach czy pokazach filmowych.

Copernicus Festival odbędzie się między 21 a 26 maja 2024 w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty i bezpłatny.

Aktualne informacje dostępne są na stronie www.copernicusfestival.com.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron