Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2024

20240528
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Spotkanie wokół książki "Od Wiertowa do Skoniecznego"

Data: 28.05.2024
Czas rozpoczęcia: 17.00
Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych, Plac Matejki 13, sala ASP 1
Organizator: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Spotkanie wokół książki "Od Wiertowa do Skoniecznego"

"Od Wiertowa do Skoniecznego. Chłopski los według kronikarzy, pamiętnikarzy i dokumentalistów" to książka badająca, jak film dokumentalny kształtował percepcję chłopów i wpływał na zmieniające się podejście do życia na wsi. Ramy czasowe, symbolicznie określone twórczością Dzigi Wiertowa i Zygmunta Skoniecznego, ukazują znaczenie tych obrazów w kształtowaniu narracji historycznych i społecznych.

W rozmowie poświęconej wizerunkowi chłopa w XX wieku, kreowanemu przez dokumentalistów, udział wezmą: autorka, Jadwiga Hučková, prof. Anna Citkowska-Kimla, prof. Piotr Kimla, oraz Marek Drążewski.

Dr hab. Jadwiga Hučková, prof. UJ – od 1996 roku pracuje w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się filmem dokumentalnym i fabularnym Europy Środkowej. Od 1997 roku działa w komisji selekcyjnej i Radzie Programowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Juror ponad trzydziestu międzynarodowych festiwali filmu dokumentalnego.

Prof. Anna Patrycja Citkowska-Kimla– polska politolożka, ekspert ds. historii doktryn politycznych i prawnych, historii myśli politycznej, szczególnie niemieckiej od XVIII do XXI wieku oraz współczesnych doktryn i ruchów politycznych

Prof. Piotr Kimla – polski politolog, profesor nauk społecznych, badacz stosunków międzynarodowych, wykładowca w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Marek Drążewski – polski reżyser, scenarzysta, montażysta. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydarzenie towarzyszące Krakow Film Festival.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron