Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

czerwiec 2024

20240613
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Uroczystość przekazania Instytutowi Muzykologii UJ "Kolekcji muzycznej Leopolda Kozłowskiego"

Data: 13.06.2024
Czas rozpoczęcia: 10.30
Miejsce: Instytut Muzykologii UJ, Sala Kameralna, ul. Westerplatte 10
Uroczystość przekazania Instytutowi Muzykologii UJ "Kolekcji muzycznej Leopolda Kozłowskiego"

W Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się uroczystość przekazania przez Martę Kozłowską-Woźniak "Kolekcji muzycznej Leopolda Kozłowskiego" zawierającej rękopisy muzyczne dzieł kompozytora, opracowania i aranżacje oraz nagrania i druki muzyczne.

 

 

W programie uroczystości przewidziano wystąpienia:

  • dr Sylwia Jakubczyk-Ślęczka "Leopold Kozłowski-Kleinman: historia klezmera w trzech piosenkach";
  • dr hab. Anna Piotrowska, prof. UJ "Leopold Kozłowski i muzycy romscy".

Prezentacji kolekcji dokona kustosz dypl. mgr Stanisław Hrabia, kierownik Biblioteki i Fonoteki Instytutu Muzykologii UJ

Po podpisaniu umowy darowizny wspomnienie o Ojcu wygłosi Marta Kozłowska-Woźniak.

Leopold Kozłowski-Kleinman znany jest przede wszystkim jako "ostatni klezmer Galicji". Urodzony w 1918 roku przedwojennych Przemyślanach był synem Hirsza Kleinmana i wnukiem Pejsacha Brandweina, obu prowadzących tradycyjne kapele klezmerskie. Jako dziecko grywał z kapelą ojca na cymbałach, z zespołem szkolnym na akordeonie, pobierał też lekcje fortepianu. Wzrastał w wielokulturowej Galicji wybrzmiewającej muzyką polską, ukraińską, żydowską, romską; religijną, obrzędową, patriotyczną, propagandową, poważną, rozrywkową, popularną, teatralną i filmową. Wszystkie te nurty odbiły się echem także w jego powojennej zawodowej działalności muzycznej, do której drogę otworzył mu uzyskany w 1956 roku dyplom krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Wszystkie też udokumentowane zostały w kolekcji, jaka trafia do zbiorów Biblioteki i Fonoteki Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W latach 90. XX wieku Leopold Kozłowski-Kleinman został jednym z promotorów ruchu odrodzenia muzyki żydowskiej w Polsce. Służył jako mentor i nauczyciel nowym jej wykonawcom, także tym przybywającym do niego zza granicy. Sam również nagrywał, komponował i wykonywał repertuar żydowski. Często przebywający i przez to kojarzony z „Klezmer Hois” stał się wręcz ikoną kulturową odradzającego się krakowskiego Kazimierza oraz życia kulturalnego Żydów polskich. Zmarł 12 marca 2019 roku i został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej w Krakowie.

foto: Fenek89, CC BY-SA 4.0

Widok zawartości stron Widok zawartości stron