Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2024

20240526
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa "Born Different"

Data: 26.05.2024 - 29.09.2024
Miejsce: kawiarnia "U Pęcherza", Collegium Maius UJ, ul. Jagiellońska 15
Wystawa "<span lang='en'>Born Different</span>"

Wystawa towarzyszy obchodom 10-lecia powstania Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych. Na wystawie prezentowane są fotografie, które dają widzowi wgląd w codzienne życie osób dotkniętych bielactwem wrodzonym (albinizm) w Afryce oraz mają na celu zwrócenie uwagi na problem realiów życia tych osób w dwóch afrykańskich państwach - Zambii i Beninie.

Przez swoją odmienność albinosi dawniej byli uznawani za duchy, obecnie zaś magiczną moc zaczęto przypisywać częściom ich ciała, co sprowadziło na nich szereg niebezpieczeństw i cierpień. Główna część wystawy poświęcona jest wyzwaniom, przed jakimi stoją albinosi w Zambii, gdzie ich prawa są codziennie łamane, gdyż doświadczają wieloaspektowej stygmatyzacji, społecznej dyskryminacji, izolacji i wszechobecnego strachu przed rytualną śmiercią.

Wystawa fotograficzna prezentowana w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego jest częścią szerszego projektu naukowego "Born Different" Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, prowadzonego przez czeską antropolożkę kultury dr Kateřinę Mildnerovą oraz fotografa i fotoreportera Antonio Cossę pochodzącego z Mozambiku. Koncepcja zakłada twórcze połączenie sztuki i nauki; antropologii kulturowej i fotografii oraz korzysta z szeregu zespołowych badań terenowych przeprowadzonych w Zambii i Beninie (2023-2024).

Wystawę można oglądać do 29 września 2024 roku, codziennie w godz. 9:00-17:00, wstęp wolny.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron