Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

listopad 2017

20171107
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Rewolucja rosyjska. Spuścizna

Data: 07.11.2017 - 09.11.2017
Rewolucja rosyjska. Spuścizna

Instytut Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na III Międzynarodowy Interdyscyplinarny Eurazjatycki Kongres Naukowy "Rewolucja rosyjska. Spuścizna", który odbędzie się w dniach 7-9 listopada br. w Krakowie.

Trudno zlekceważyć znaczenie rewolucji rosyjskiej 1917 roku, brzemiennej w skutkach zarówno w jej stadium lutowym, prowadzącym do zanegowania tradycji wielowiekowej monarchii, jak i październikowym, będącym de facto bolszewickim zamachem stanu. Rewolucję jedni postrzegają jako „największą dziejową sprawiedliwość”, zaś inni jako „największą katastrofę społeczną”. Tak czy owak, odcisnęła ona głębokie piętno na życiu obywateli imperium oraz zmieniła trajektorię rozwoju jego licznych narodów, a także sporej części reszty świata.

"Długi wiek dwudziesty" (w rozumieniu Giovanniego Arrighiego) przyniósł ze sobą zaskakujące zmiany w Rosji, kraju słynącym ze skamienienia struktury społecznej i systemu politycznego. Jego obywatele doświadczyli doby rodzącego się kapitalizmu, trwającego blisko 70 lat eksperymentu komunistycznego, a także demokratycznej i liberalnej przebudowy czerwonego imperium, które pod koniec 1991 roku zniknęło z mapy świata, ustępując miejsca nowym, mniejszym podmiotom stosunków międzynarodowych. Refleksja nad owym procesem częstych i radykalnych zmian społeczno-kulturowych, politycznych i gospodarczych może być pomocna w nakreśleniu prognoz rozwoju zarówno największego gracza na obszarze postradzieckim - Federacji Rosyjskiej, jak też innych państw eurazjatyckiego matecznika.

Zadaniem kongresu będzie próba nowego podsumowania roli, jaką odegrała rosyjska rewolucja w kształtowaniu zarówno życia narodów Związku Radzieckiego, jak i reszty świata w wymiarze wewnętrznym i międzynarodowym. - Koncentrować będziemy się jednak nie tyle nad samymi wydarzeniami historycznymi, co nad ich dalekosiężnymi w czasie i przestrzeni konsekwencjami. U podłoża koncepcji kongresu leży bowiem założenie o niezbywalności wpływu rewolucji, także w perspektywie nadchodzących dziesięcioleci oraz o pożytku prób odnalezienia go w różnorakich sferach: w kształtowaniu systemów politycznych, w gospodarce, w stosunkach międzynarodowych, w szeroko rozumianej kulturze, życiu społecznym i religijnym - informują organizatorzy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron