Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20190619

"Skarby Meksyku" - konferencja i prezentacja rękopisów

Data: 19.06.2019
Czas rozpoczęcia: 11.00
Miejsce: sala konferencyjna w starym gmachu Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od Muzeum Narodowego)
Organizator: Ambasada Meksyku w Polsce, Biblioteka Jagiellońska, Centrum Meksykańskie UJ, Centrum Meksykańskie Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku z oddziałem w Berlinie

Konferencja będzie połączona z prezentacją rękopisów pochodzących z archiwum Aleksandra Humboldta oraz obiektów ze zbioru "Manuscripta americana" z byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, który przechowywany jest w Bibliotece Jagiellońskiej.

 

 

Odbywająca się w ramach obchodów 250-lecia narodzin wybitnego naukowca i badacza, Aleksandra Humboldta, konferencja „Skarby Meksyku” będzie przyczynkiem do rozmowy na temat tego wielkiego humanisty oraz historii i podboju Meksyku.

Konferencji towarzyszy wyjątkowa prezentacja materiałów dotyczących Meksyku ze spuścizny rękopiśmiennej Aleksandra Humboldta oraz rękopisów (oryginałów i wydań faksymilowych) ze zbioru „Manuscripta americana”. Obie kolekcje pochodzą z byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie i są przechowywane w Bibliotece Jagiellońskiej.

Aleksander Humboldt to ojciec współczesnej geografii, który zrewolucjonizował swojego czasu wiedzę o przyrodzie, a sławą dorównywał nawet Napoleonowi.

Urodzony w Berlinie pruski geograf, przyrodnik i podróżnik to niezwykle ważna postać w historii Ameryki Łacińskiej. Znany ze swojej humanistycznej postawy, przejawiającej się m.in. w krytyce niewolnictwa, opresji i wyzysku Indian, Aleksander Humboldt podczas swojej pięcioletniej podróży po Ameryce Łacińskiej ze szczegółami opisał trudne warunki życia i pracy lokalnych społeczności, ale również wnikliwie badał i obszernie opisywał tamtejszą rzeczywistość i geografię.  Książki, jakie po sobie zostawił do dzisiaj stanowią ważne źródło wiedzy o XIX-wiecznym Meksyku.

W trakcie konferencji badacze z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego omówią swoją pracę z dokumentami w języku nahuatl oraz przedstawią dotychczasowe odkrycia.

W konferencji udział wezmą dr Szymon Gruda (zaprezentuje wspólną pracę z dr Julią Madajczak z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, dr Monika Jaglarz (Biblioteka Jagiellońska) oraz gość specjalny - dr Patrick Johansson Kéraudren (UNAM - Narodowy Uniwersytet Autonomiczny Meksyku). Moderatorem spotkania będzie dr Adriana Haro-Luviano (Centrum Meksykańskie UNAM w Berlinie).

Konferencja odbędzie się w języku angielskim.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj