Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20190606

W poszukiwaniu utraconej ciszy. Wystawa haiga i sumi-e

Data: 06.06.2019 - 06.07.2019
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, sala wystawowa wejście od ul. Oleandry 3
Organizator: Biblioteka Jagiellońska, Wydawnictwo Austeria
W poszukiwaniu utraconej ciszy. Wystawa haiga i sumi-e

Żyjemy w trudnych czasach, gdzie chwile spokoju i samotności są niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia i egzystencjalnych zmagań. Jest wiele rodzajów ciszy i każdy odczuwa je inaczej. Lidia Rozmus doświadcza ciszę w trzech liniach haiku, w jednym lub dwóch pociągnięciach pędzla w jej sumi-e, w kilku liniach narysowanych kredką lub w jednym błysku obiektywu w aparacie fotograficznym.

 

Koncepcją wystawy jest pokazanie książki-portfolio zatytułowanej “In Silence  静けさに  W ciszy - haiga” autorstwa Lidii Rozmus, której towarzyszy film Jana Zamorskiego pod tym samym tytułem.

W książce i na wystawie prezentowane są cztery pory roku w całym ich pięknie i spokoju i towarzyszą im wybrane haiku z publikacji. Wystawiona jest również seria sumi-e w postaci zwojów. Częścią tej multimedialnej ekspozycji będą także warsztaty malowania sumi-e prowadzone przez artystkę. Książka-portfolio “In Silence  静けさに  W ciszy – haiga” składa się z 18 folderów, z których każda zawiera trzy wersje haiga (haiku z obrazem). Wierszom (haiku) w języku angielskim towarzyszą fotografie Iwony Biedermann i Lidii Rozmus; wiersze w języku japońskim są ilustrowane obrazami sumi-e autorstwa Lidii Rozmus z kaligrafią Masanobu Koshikawy, a wierszom po polsku towarzyszą rysunki kredką na czarnej tekturze wykonane przez Rozmus.

Lidia Rozmus – polska malarka i poetka haiku od lat zafascynowana sztuką i estetyką japońską. Ukończyła Historię Sztuki w Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1980 roku pracuje w Stanach Zjednoczonych jako artysta grafik, maluje sumi-e oraz obrazy olejne, pisze haiku i pełni funkcję redaktora artystycznego magazynu „Modern Haiku”. Jest autorką książek artystycznych zawierających haiku, haibun i haiga. Laureatką nagrody Merit Book Award (Haiku Society of America). Wystawiano jej obrazy oraz publikowano haiku w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Polsce i Australii, gdzie również prowadziła warsztaty i wykłady na temat estetyki i sztuki japońskiej.

Miała szczęście studiować sumi-e z takimi mistrzami jak: Madeleine Stanley-Jossem, Qigu Jiang i Shozo Sato.

Od przeszło dziesięciu lat jest również “prezydentem” Republiki Kreciej Góry, na wpół prawdziwej na wpół wyimaginowanej krainy, dokładnie opisanej w książce “Republika Kreciej Góry, The Republic of Mole Hill – książka do pisania”, Austeria, 2017.

Pytana dlaczego powstała książka–portfolio “In Silence  静けさに  W ciszy – haiga”, artystka powiedziała: Przez większość mojego życia, trzy kultury, polska, amerykańska i japońska, trzy języki, jak również trzy geograficzne miejsca, mają duży wpływ na moją twórczość, moją egzystencję. Na szczęście odnajduję rodzaj jedności we wszystkich trzech. Co do książki, moje przesłanie jest proste: w środku chaosu i hałasu codziennego życia, zbawienną ciszę można odnaleźć przede wszystkim w sobie by móc powiedzieć:

w ciszy
brak początku, brak końca
w ciszy

Wydarzenia towarzyszące: Jeden ruch pędzla - warsztaty sumi-e (malarstwo tuszem i pędzlem na papierze ryżowym) i rozważania na temat sztuki i estetyki japońskiej - 7 czerwca 2019, w godz. 17.30-19.30. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy: tel. 12 663-34-03 lub 12 663-34-04.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj