Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20200420

II Międzynarodowy Kongres Tischnerowski "Oblicza wolności"

Data: 20.04.2020 - 22.04.2020
Miejsce: aula Collegium Novum, ul. Gołebia 24
Organizator: Instytut Myśłi Józefa Tischnera, Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II
Kontakt: kongres@tischner.org.pl
II Międzynarodowy Kongres Tischnerowski

Kongres został odwołany. O nowym terminie wydarzenia organizatorzy poinformują w późniejszym czasie.

W 2020 roku mija 20 lat od śmierci ks. Józefa Tischnera - filozofa i zaangażowanego w sprawy publiczne myśliciela. II Kongres Tischnerowski, który organizujemy w tę rocznicę, ma za zadanie przypomnieć osobę Księdza Profesora oraz postawić pytanie o aktualność jego myśli.

Wolność była dla Tischnera przede wszystkim sposobem istnienia dobra. Starał się jednak także zrozumieć i opisać, dlaczego wolność może stać się również nieszczęsnym darem, którego jedni nie potrafią unieść i od niego uciekają, inni zaś zamieniają w bramę, przez którą do naszego świata wkraczają upiory demonicznego zła. Otwiera się tu szerokie spektrum możliwych analiz i badań, poddających refleksji samą strukturę wolności, oraz jej rozmaite owoce, zarówno te dobre, jak i te najbardziej zatrute, które przynoszą ze sobą systemy totalitarne.

Organizatorzy, zapraszając do udziału w kongresie wszystkich chętnych do podjęcia takiej dyskusji, proponują - wstępnie porządkując obszar naszej refleksji - skupić uwagę na kwestii wolności w trzech głównych obszarach zainteresowań samego Tischnera:

  • filozoficznej refleksji nad człowiekiem,
  • filozoficznej refleksji nad religijnym wymiarem relacji międzyosobowych,
  • filozoficznej refleksji nad wymiarem politycznym i społecznym.

Abstrakty proponowanych wystąpień proszę przesyłać do 15 stycznia 2020 roku na adres: kongres@tischner.org.pl. Na tenże adres proszę również kierować wszelkie pytania związane z kongresem.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj