Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220609

"Nauka i sztuka w służbie ochrony dziedzictwa kulturowego" - wystawa w Collegium Maius UJ

Data: 09.06.2022 - 15.08.2022
Miejsce: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Jagiellońska 15
"Nauka i sztuka w służbie ochrony dziedzictwa kulturowego" - wystawa w Collegium Maius UJ

Wydarzenie realizowane jest w ramach współpracy Katedry Technologii i Technik Dzieł Sztuki Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

8 czerwca o godz. 17.00 w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się wernisaż końcoworocznej wystawy prac studenckich i obiektów wykonanych w historycznych technikach artystycznych zatytułowanej "Nauka i sztuka w służbie ochrony dziedzictwa kulturowego".

Na wystawie prezentowane są osiągnięcia studentów z trzech ostatnich lat – obrazy na płótnie i podłożu drewnianym, rzeźbione i złocone ramy, misterne prace pozłotnicze i inne obiekty ilustrujące zakres umiejętności zdobywanych przez studentów i studentki Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Uwagę zwracają kopie dzieł dawnych mistrzów wykonywane podczas zajęć w muzeach Krakowa. Ekspozycję dopełniają obrazy ze zbiorów archiwalnych Katedry Technologii i Technik Dzieł Sztuki, które gromadzi najlepsze dzieła studentów od początku istnienia Wydziału. Na ścianach będzie można obejrzeć kopie dzieł takich mistrzów jak Marcello Bacciarelli, Jan Brueghel Starszy, Bernardo Strozzi, Giovanni Bellini, Jan Matejko i Henryk Siemiradzki. Jednym z najciekawszych obiektów jest kopia portretu Marii Pusłowskiej autorstwa Jana Matejki. Oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, a kopię wykonała Aleksandra Kisiel w ramach pracy dyplomowej pod kierunkiem Andrzeja Raczkowskiego, wybitnego znawcy technologii dawnego malarstwa.

Choć ASP  i UJ od lat są instytucjami całkowicie odrębnymi, to środowiska naukowe i studenckie obu  uczelni nieprzerwanie ze sobą współpracują. Konserwacja dzieł sztuki, jako dziedzina interdyscyplinarna, korzysta z dorobku wielu nauk, jak historia i teoria sztuki, ale też fizyka i chemia. Nie wszyscy wiedzą, że adepci sztuki konserwatorskiej odbywają niektóre zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim, korzystając z wiedzy i doświadczenia zatrudnionych tam naukowców oraz infrastruktury badawczej. Szczególnie istotna jest długoletnia współpraca Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki z Muzeum UJ, wraz z którym wielokrotnie organizowaliśmy prezentacje w ramach Krakowskiego Festiwalu Nauki. Muzeum UJ udostępnia cenne obiekty do realizacji prac dyplomowych na ASP, a jego Pracownia Konserwacji Muzeum regularnie stwarza warunki odbywania studenckich praktyk zawodowych. Wspólnie realizowane są projekty naukowe oraz wydarzenia promujące naukę, sztukę oraz ochronę szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego. Przy wszystkich wspólnych działaniach nieoceniona jest pomoc muzealników, którzy swą wiedzą i umiejętnościami wspomagają kształcenie przyszłych konserwatorów dzieł sztuki. Mamy nadzieję, że również to wydarzenie, zorganizowane wspólnym wysiłkiem Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Jagiellońskiego, wpisze się w nurt owocnej współpracy i znajdzie swoją kontynuację w kolejnych odsłonach.

Kuratorem wystawy z ramienia Akademii Sztuk Pięknych jest Maciej Malczewski, z ramienia Muzeum UJ Jolanta Pollesch.

Wystawę można oglądać od 9 czerwca do 15 sierpnia 2022 roku, codziennie w godz. 10.00-18.00, wstęp wolny.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron