Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

marzec 2023

20230324
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Beethoven - między Wschodem a Zachodem

Data: 24.03.2023 - 07.04.2023
Miejsce: sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3)
Beethoven - między Wschodem a Zachodem

Na wystawie rękopisów zorganizowanej w ramach 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena prezentowane będą autografy muzyczne, fragmenty korespondencji, czystopisy dzieł symfonicznych oraz robocze zapiski kompozytora.

Kompozytorska działalność Ludwiga van Beethovena jest jednym ze szczególnych momentów w historii muzyki, w której ma znaczenie rewolucyjne, wyznaczyła bowiem nowe kierunki twórczych poszukiwań, inspirując przy tym całe pokolenia muzyków. Przez ostatnie dwa stulecia, kiedy zachodnia, europejska tradycja muzyczna stopniowo zdominowała główny nurt światowej kultury muzycznej, a język muzyczny, który wypracowała, nabrał cech języka uniwersalnego, Beethoven – centralna postać kultury muzycznej Zachodu – stał się jedną z pierwszoplanowych, symbolicznych postaci w kulturze muzycznej świata. Jego kompozytorska spuścizna nieprzerwanie dostarcza wzruszeń rzeszom melomanów, co czyni ją istotnym, żywym elementem współczesnej kultury muzycznej i życia koncertowego. Do dnia dzisiejszego zachowała artystyczną aktualność, stanowi stały, obowiązkowy niemal element muzycznego repertuaru zespołów orkiestrowych, kameralnych oraz wirtuozów-solistów na całym świecie, i wciąż wzbudza niekłamane zainteresowanie publiczności.

W ramach tegorocznej wystawy rękopisów muzycznych zaprezentowane zostały autografy muzyczne i fragmenty korespondencji Ludwiga van Beethovena, zachowane w zbiorach dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, przechowywanych obecnie w Bibliotece Jagiellońskiej. Znalazły się wśród nich między innymi czystopisy sztandarowych dzieł symfonicznych kompozytora: VII Symfonia oraz trzecia część VIII Symfonii. Licznie reprezentowana jest twórczość kameralna, zwłaszcza pochodzące z ostatnich lat życia kompozytora kwartety smyczkowe, uważane za szczególnie indywidualny i wizjonerski rozdział twórczości Mistrza z Bonn.

Szczególnie frapujące są zachowane do dzisiejszego dnia szkicowniki Beethovena, umożliwiające badaczom, a w pewnym zakresie również miłośnikom twórczości kompozytora, unikalny wgląd w warsztat i proces twórczy artysty, w intymną relacją między nim a jego dziełem. Wprawne i obeznane z dziełem wielkiego Niemca oko może wyczytać z nich między innymi informacje na temat szczegółów chronologii kolejnych etapów pracy kompozytorskiej, zarzuconych bądź przerobionych później dzieł i myśli muzycznych, oraz ich późniejszych przeobrażeń. Najbardziej znanym jest tzw. szkicownik do Eroiki, zawierający robocze zapiski z pracy nad szeregiem dzieł z lat 1803–1804, w tym również bardzo wczesne zapisy tematów z ukończonych w 1808 roku Symfonii V i VI. Obok rękopisów muzycznych zaprezentowano listy Beethovena do jego bratanka, Karla van Beethovena.

Aby podkreślić fundamentalną rolę, jaką odgrywa dzieło Mistrza z Bonn we współczesnym repertuarze i życiu koncertowym, ekspozycja została uzupełniona wyborem pochodzących ze zbiorów Sekcji Zbiorów Muzycznych Biblioteki Jagiellońskiej krakowskich afiszy koncertowych anonsujących wykonania dzieł Beethovena przez muzyków z całego świata.

Wernisaż wystawy - 24 marca o godzinie 12.00.

Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godziniach od 10.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00, w Wielki Piątek (7 kwietnia) od 10.00 do 14.00. Wstep wolny.

Tekst: Michał Lewicki

Grafika: Grzegorz Kozera

Widok zawartości stron Widok zawartości stron