Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2024

20240523
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

"Wizje neuronalne" - wystawa

Data: 23.05.2024 - 30.06.2024
Miejsce: Biblioteka Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, ul. Łojasiewicza 11
"Wizje neuronalne" - wystawa

Wystawa prezentuje prace prof. Romualda Janika - obrazy wygenerowane przez sieci neuronowe, których połączenia neuronalne zostały sztucznie zaburzone przez autora, tym samym modyfikacji uległ ich wewnętrzny "obraz świata" na zupełnie indywidualny - nie powiązany już ściśle z rzeczywistością.

Wystawione prace dają wgląd w te alternatywne światy, na poły oniryczne, na poły surrealistyczne - mogące sprawiać wrażenie osobistych wizji tych "neuronalnych bytów", skąd tytuł wystawy. Częste niedookreślenie tych obrazów, spowodowane pojawiającymi się na nich abstrakcyjnymi czy kwazi-organicznymi lub kwazi-technicznymi elementami, prowadzi do możliwych nader subiektywnych interpretacji - gdzie znaczenie jest w całości kreowane przez odbiorcę.

Prof. Romuald Janik jest pracownikiem Instytutu Fizyki Teoretycznej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. W swojej pracy naukowej zajmuje się teorią strun, ale również, w ostatnich latach, sztuczną inteligencją i sieciami neuronowymi. Jego pasją są szeroko pojęte sztuki wizualne, a w szczególności fotografia. Eksperymenty z sieciami neuronowymi zaowocowały dość nieoczekiwanym pojawieniem się quasi-artystycznego obrazowania przez sieci neuronowe, które nigdy nie zetknęły się z ludzką sztuką. Doprowadziło to bezpośrednio do obecnej wystawy, będącej drugą z tej tematyki - po wystawie „Creatio ex Machina. Wewnętrzne światy sieci neuronowych” w Galerii Wozownia w Toruniu w 2022 roku.

Prace autora można zobaczyć na stronie: neuromorphic.art oraz na Instagramie: www.instagram.com/neuromorphicart.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron