Prof. Krystyna Slany wiceprzewodniczącą KBnM PAN

Kierownik Zakładu Badań Problemów Ludnościowych Instytutu Socjologii Wydziału Filozoficznego została wybrana wiceprzewodniczącą Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk na nową kadencję. Jednocześnie będzie także pełnić funkcję przewodniczącej Sekcji Badań nad Współczesnymi Migracjami.

Komitet Badań nad Migracjami PAN jest komitetem problemowym przy Wydziale I Polskiej Akademii Nauk. Podejmuje interdyscyplinarną problematykę procesów migracji międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem migracji doświadczanych przez Polskę, zarówno emigracji, jak i imigracji.

Członkami Komitetu w kadencji 2015-2018 jest sześcioro pracowników naukowych UJ: prof. Halina Grzymała-Moszczyńska (Wydział Filozoficzny), dr Agnieszka Małek (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych), dr hab. Dariusz Niedźwiedzki (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych), prof. Dorota Praszałowicz (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych), prof. Krystyna Romaniszyn (Wydział Filozoficzny) oraz prof. Adam Walaszek (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych).

Prof. Krystyna Slany specjalizuje się w zakresie demografii społecznej, socjologii migracji oraz socjologii rodziny i płci. Jest autorką i współredaktorką kilkunastu książek. Kieruje Zakładem Badań Problemów Ludnościowych w Instytucie Socjologii UJ. Prowadziła m.in. project UE Integration of Female Immigrants in Labour Market and Society. Policy Assessment and Policy Recommendations (2006-2008), a obecnie Doing family in transnational context. Demographic choices, welfare adaptations, school integration and every-day life of Polish families living in Polish-Norwegian transnationality oraz Gender equality and quality of life - how gender equality can contribute to development in Europe. A study of Poland and Norway.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu