Najnowsza książka dr. Jakuba Muchowskiego trafiła na półki

Książka „Polityka pisarstwa historycznego. Refleksja teoretyczna Haydena White'a" dr. Jakuba Muchowskiego z Wydziału Historycznego UJ wydana w ramach serii Monografie FNP jest już w sprzedaży. Publikacja jest dostępna w księgarniach naukowych w całej Polsce oraz w wybranych księgarniach internetowych.

"Refleksja teoretyczna nad historią oferowana przez Haydena White'a na ogół pojawia się w dyskusjach o statusie poznawczym rezultatów pracy historyka, relacji między sztuką a historiografią i moralnych zobowiązaniach badaczy dziejów. Prezentowana książka skupia się na zaproponowanym przez amerykańskiego historyka opisie związków łączących pisarstwo historyczne i politykę. Podstawą myślenia White'a jest założenie o istnieniu ścisłej korelacji między poetyką a polityką pisarstwa historycznego. To, jak wypowiadamy się o przeszłości, określa nasz stosunek do teraźniejszości i nasze oczekiwania wobec przyszłości. Kształtuje bowiem sposoby postrzegania rzeczywistości, zmieniając lub zachowując ramy myślenia i działania. Ważnymi punktami dyskursu historycznego definiującymi te ramy są między innymi pojęcia: sprawczość, struktura, ideologia, realizm, modernizm, utopia, antycypacja i spełnienie. Ich użycie pozwoliło na wyeksponowanie i analizę teoretycznych działań White'a performujących przemianę pisarstwa historycznego w instrument emancypacji" - czytamy na stronie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Dr Jakub Muchowski pracuje w Zakładzie Dziejów Historiografii i Metodologii Historii Instytutu Historii Wydziału Historycznego UJ. W 2014 roku obronił rozprawę doktorską Między poetyką a teorią historiografii. Teoretyczna refleksja o historii Haydena White'a napisaną pod opieką prof. Krzysztofa Zamorskiego. Stypendysta Narodowego Centrum Nauki i Fundacji Lanckorońskich. Autor książki Historyka shoah. Problematyka przedstawiania katastrof historycznych oraz sekretarz redakcji czasopisma Historyka. Studia Metodologiczne . Zajmuje się teorią i metodologią historii, teorią literatury, historią historiografii, anglo-amerykańską historią intelektualną, badaniami nad Holokaustem i ludobójstwami, historią emocji oraz popularyzacją historii.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu