Prawie 25 mln zł na badania od Narodowego Centrum Nauki

48 projektów badawczych, zgłoszonych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostało zakwalifikowanych do finansowania przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w rozstrzygniętych właśnie konkursach Opus 9, Preludium 9 i Sonata 9. NCN przekaże na uniwersyteckie badania niemal 25 mln zł.

Sonata 9 to konkurs na projekty badawcze realizowane przez osoby posiadające stopień naukowy doktora, uzyskany do 5 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Jego celem jest wsparcie osób rozpoczynających karierę naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań o charakterze podstawowym z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury lub oryginalnego rozwiązania metodologicznego. W konkursie do finansowania wyłoniono 32 wnioski na kwotę 20,2 mln zł.

Osobom, które nie posiadają doktoratu dedykowany jest konkurs Preludium. Początkujący naukowcy, którzy składają wnioski w tym konkursie, nie muszą być słuchaczami studiów doktoranckich, a tematyka realizowanego przez nich grantu może być niezależna od przygotowywanej pracy doktorskiej. W tym konkursie finansowanie w wysokości 304,6 tys. zł otrzymają trzy projekty. Zastrzegamy, że z uwagi na nieprecyzyjne podanie jednostek naukowych większości laureatów konkursu Preludium 9 przez NCN, nagrodzonych doktorantów z Uniwersytetu Jagiellońskiego może być więcej.

W rozstrzygniętym również konkursie OPUS 9 startować może każdy badacz, niezależnie od stażu i stopnia naukowego. Niezmiennie cieszy się on największą popularnością w ofercie NCN. Do finansowania zakwalifikowanych zostało 13 wniosków, zaś jego laureaci otrzymają ponad 4,3 mln zł.

Łącznie w rozstrzygniętych po raz dziewiąty konkursach Opus, Preludium i Sonata polscy naukowcy złożyli do Narodowego Centrum Nauki 4263 wnioski. Finansowanie na łączną kwotę niemal 355 mln zł otrzyma ponad 21% z nich. Po raz pierwszy w historii NCN opublikowało na swojej stronie internetowej również opisy popularnonaukowe projektów zakwalifikowanych do finansowania, zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim. Zostały one sporządzone przez samych autorów wniosków i w niezmienionej formie opublikowane wraz z listami rankingowymi.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"