Wyróżnienie VIPI dla dr. Tomasza Skalskiego

W czwartek w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie 11 polskich naukowców zostało wyróżnionych tytułem VIPI - Very Important Polish Innovator, którzy z sukcesami komercjalizują wyniki prowadzonych przez siebie badań naukowych. W gronie laureatów znalazł się dr Tomasz Skalski z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wręczenie nagród odbyło się podczas konferencji "Nauka - innowacyjność - promocja. Wyzwania dla nauki w budowaniu konkurencyjnej gospodarki" organizowanej w ramach projektu "Młodzi Liderzy Innowacji" przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego. Grono laureatów wyłoniła kapituła, w skład której weszli: prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk, dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP, dr Olaf Gajl z Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz Krzysztof Przybył z Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Dr Tomasz Skalski pracuje w Zakładzie Entomologii Instytutu Zoologii Wydział Biologii i Nauk o Ziemi UJ. Jest prezesem zarządu firmy Biomantis Sp. z o.o. powstałej przy udziale Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Siedziba firmy i jej zaplecze naukowo-badawcze mieszczą się w Parku Life Science Jagiellońskiego Centrum Innowacji w Krakowie.

Pasja do nauki może prowadzić do stworzenia dobrze prosperującego biznesu. Pomysł założenia spółki zrodził się po analizie wielu publikacji związanych z biochirurgią i współpracą z naukowcami w tej dziedzinie na całym świecie. Misją laboratorium Biomantis.pl jest tworzenie opatrunków - z wykorzystaniem larw much - na trudno gojące się rany, tak by ciągle poprawiać komfort życia ludzi.

"Młodzi Liderzy Innowacji" to społeczny projekt badawczy realizowany przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska", propagujący postawy innowacyjne, kreujący pozytywny klimat społeczny wokół relacji nauka - biznes oraz promujący kreatywność młodych naukowców. W trakcie realizacji projektu przeprowadzono wywiady z ekspertami, uznanymi osobistościami świata nauki, w których szukano odpowiedzi na pytania o związek społeczny wizerunek innowatora z poziomem innowacyjności Polski, rolę edukacji w procesie kształtowania postaw innowacyjnych oraz rolę mediów w budowie etosu innowatora.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"