Odkrycie biologów z UJ w czasopiśmie "Evolution"

Artykuł naukowców z Instytutu Nauk o Środowisku UJ dotyczy roli procesów oddechowych chrząszczy w ochronie tych owadów przed szkodliwymi roztoczami.

W grudniowym numerze międzynarodowego czasopisma naukowego "Evolution" opublikowany został artykuł  Hold your breath beetle—Mites! autorstwa pracowników i doktorantów Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Jana Kozłowskiego, dr. Ulfa Bauchingera, dr. Szymona Drobniaka, dr Anny Łabęckiej, mgr Agnieszki Gudowskiej oraz mgr. Bartosza Schramma.

Artykuł dotyczy roli procesów oddechowych chrząszczy w ochronie tych owadów przed szkodliwymi roztoczami. Naukowcy przeanalizowali w nim procesy oddychania 15 gatunków chrząszczy. Zwierzęta te, podobnie jak inne owady, oddychają w specjalnych cyklach zawierających przerwy w wymianie gazowej. Badanie wykazały, że mechanizmy te w istotny sposób utrudniają dostawanie się roztoczy do organizmów chrząszczy.

"Evolution", którego pełny tytuł brzmi "International Journal of Organic Evolution", jest prestiżowym, międzynarodowym miesięcznikiem naukowym wydawanym w Stanach Zjednoczonych od 1946 roku. Publikuje się w nim najnowsze odkrycia z dziedziny ewolucji organizmów żywych.

Tekst artykułu (w języku angielskim) dostępny jest tutaj.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu