Niemal 23 miliony złotych dla naukowców na badania podstawowe

Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło wyniki konkursów Maestro 7, Harmonia 7 i Sonata Bis 5. Na liście laureatów znalazło się 157 naukowców z całej Polski, w tym 16 z Uniwersytetu Jagiellońskiego. We wszystkich trzech konkursach złożono 760 wniosków, z czego finansowanie otrzymało ponad 20%. Tym samym średni współczynnik sukcesu, czyli stosunek liczby wniosków zakwalifikowanych do liczby wszystkich złożonych wniosków wzrósł o ponad 7 punktów procentowych w stosunku do poprzednich edycji tych konkursów.

- Wzrost wskaźnika sukcesu w rozstrzygniętych właśnie konkursach to pierwszy widoczny efekt zwiększenia budżetu NCN na 2016 r. o ponad 110 mln zł. Niemal całość tej kwoty zostanie przeznaczona na dotację celową, czyli bezpośrednie finansowanie polskich naukowców. Ponadto, w związku z zapowiadanym zwiększeniem budżetu, jeszcze w grudniu podjęliśmy decyzję o przywróceniu maksymalnego limitu wysokości kosztów pośrednich dla jednostek do 30%. Takie proporcje finansowania kosztów lepiej zabezpieczają środki konieczne do właściwej realizacji projektów, powinny również stanowić zachętę do zatrudniania naukowców zdobywających granty - podkreślił prof. Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki.

W konkursie Maestro 7 o finansowanie starali się doświadczeni naukowcy. Zgodnie z ideą konkursu będą oni realizować pionierskie, ważne dla rozwoju nauki badania wykraczające poza dotychczasowy stan wiedzy, których efektem mogą być istotne odkrycia naukowe. Na liście zwycięzców znalazły się 3 projekty, których kierownicy zrealizują badania za ponad 7 mln zł.

Harmonia 7 to konkurs na projekty realizowane w ramach współpracy międzynarodowej, niewspółfinansowane ze środków zagranicznych. Polscy naukowcy wnioskują w nim o wsparcie dla badań realizowanych bezpośrednio we współpracy z partnerem z zagranicznej jednostki naukowej, w ramach programów lub inicjatyw obejmujących więcej krajów oraz z wykorzystaniem wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych. W wyniku rozstrzygnięcia konkursu, środki w wysokości 3,2 mln zł otrzymają 3 projekty.

W konkursie Sonata Bis 5 NCN finansuje projekty mające na celu tworzenie nowych zespołów badawczych, kierowane przez osoby posiadające przynajmniej stopień naukowy doktora, uzyskany w okresie od 2 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. W ramach tego konkursu sfinansowanych zostanie aż 10 projektów o łącznej wartości przekraczającej 12 mln zł. Projekt o największym budżecie zostanie zrealizowany przez dr Zofię Wodniecką-Chlipalską z Wydziału Filozoficznego, której zespół zbada wpływ krótko- i długotrwałego kontaktu z językiem na mechanizmy regulacji języka i procesy poznawcze osób dwujęzycznych. Realizacja tych badań będzie kosztować ponad 2,4 mln zł.

Listy rankingowe projektów zakwalifikowanych do finansowania w konkursach rozstrzygniętych 29 stycznia znajdują się na stronie internetowej Narodowego Centrum Nauki. Poniżej prezentujemy projekty, którym przyznano finansowanie z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Lista projektów, którym przyznano finansowanie z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Srebrne Dyplomy dla Chóru Akademickiego UJ Camerata Jagellonica

Studenci UJ zwycięzcami hackathonu danych publicznych

Absolwenci WPiA UJ laureatami konkursów Urzędu Patentowego RP