Uniwersyteccy naukowcy nagrodzeni w Narodowym Programie Rozwoju Humanistyki

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało w środę na swojej stronie internetowej wyniki konkursów Rozwój i Umiędzynarodowienie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). Na finansowanie 148 zwycięskich projektów resort nauki przeznaczy ok. 38 mln złotych. Kilkadziesiąt będzie realizowanych przez naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Moduł Rozwój złożony był z dwóch konkursów: 2.a i 2.b. W pierwszym z nich sfinansowane zostaną m.in. innowacyjne projekty badawcze, które proponują oryginalne rozwiązanie ważnych i aktualnych problemów polskiej kultury. Drugi skierowany był do naukowców prowadzących badania interdyscyplinarne, łączące badania humanistyczne z twórczością artystyczną. Finansowane projekty musiały m.in. wykraczać poza jedną dziedzinę nauki i zawierać propozycje wykorzystania nowych narzędzi teoretycznych.

Łącznie do modułu Rozwój zgłoszono 317 projektów. Dofinansowanie trafi do 53 wnioskodawców, w tym 8 z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Resort nauki przeznaczy na ten cel 3 745 459 zł.

Umiędzynarodowienie 3.a to możliwość przetłumaczenia i opublikowania najwybitniejszych polskich monografii. Naukowcy mogli zgłaszać zarówno tłumaczenia nowości, jak i pozycji klasycznych w polskiej humanistyce. Celem konkursu Umiędzynarodowienie 3.b było natomiast wydanie zagranicznych wersji najważniejszych polskich czasopism naukowych. Priorytetowo potraktowane zostały tłumaczenia w języku angielskim.

W konkursach modułu Umiędzynarodowienie 3.a i 3.b zgłoszono 251 projektów. Łącznie sfinansowanych zostanie 95 projektów, w tym 23 z UJ. Na uniwersyteckie projekty ministerstwo przekaże 1 129 871 zł.

Pełna lista dofinansowanych projektów jest dostępna na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki powstał po konsultacjach z przedstawicielami środowisk humanistycznych w Polsce. Nowa formuła NPRH składa się z trzech modułów: Tradycja, Rozwój i Umiędzynarodowienie. Każdy z nich to oddzielny konkurs, koncentrujący się odpowiednio na badaniu dziedzictwa kultury narodowej, badaniach innowacyjno-integracyjnych oraz zapewnianiu międzynarodowego oddziaływania polskiej myśli humanistycznej. Wyniki konkursu Tradycja resort ogłosił w połowie ubiegłego roku. Dofinansowano wówczas 4 uniwersyteckie projekty, które otrzymały blisko 5 mln zł.

Lista projektów, którym przyznano finansowanie z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi