Anna Kotlińska finalistką konkursu popularyzatorskiego FameLab

Doktorantka na Wydziale o Nauk o Zdrowiu UJ CM Anna Kotlińska wystąpi w finale 5. polskiej edycji konkursu FameLab dla badaczy, którzy potrafią zajmująco i zrozumiale mówić o trudnych, naukowych sprawach. W ubiegłą sobotę w warszawskim Centrum Nauki Kopernik spośród 25 półfinalistów wyłoniono 10 finalistów. Zwycięzcę poznamy 16 kwietnia.

Famelab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców, naturalnych rzeczników nauki, do zabrania głosu publicznie. Uczestnicy stają przed jury i publicznością, by przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej. Każdy z nich do dyspozycji ma scenę, mikrofon i tylko trzy minuty na swoje wystąpienie.

Anna Kotlińska jest doktorantką na Wydziale o Nauk o Zdrowiu UJ CM. Na studia doktoranckie przedłożyła projekt badawczy pod opieką naukową dr. hab. Huberta Hurasa, prof. UJ Wpływ technik relaksacyjnych, prowadzonych podczas ciąży, na poród naturalny. Celem prowadzonych badań jest analiza wpływu kursu przygotowawczo-relaksacyjnego prowadzonego podczas trwania ciąży fizjologicznej na podanie oksytocyny, znieczulenie zewnątrzoponowe i nastawienie kobiety do porodu. W wielkim finale zmierzy się z młodymi badaczami reprezentującymi Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, szwedzki Instytut Karolinska, Politechnikę Rzeszowską, Uniwersytet Warszawski, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Teraz finaliści mają niespełna dwa miesiące, by doszlifować swoje wystąpienia. W tym czasie czeka ich intensywne szkolenie z prezentacji i komunikacji naukowej, w tym warsztaty MasterClass prowadzone przez brytyjskich szkoleniowców z BBC. W finale konkursu do wygrania będzie 35 tys. zł, voucher od British Council i nagrody od partnerów i sponsorów. Ponadto zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w międzynarodowym finale konkursu w Wielkiej Brytanii.

FameLab, od swoich narodzin podczas Cheltenham Science Festival w 2004 roku, stał się jednym z najważniejszych światowych konkursów z zakresu komunikacji naukowej. Partnerstwo z British Council ustanowione w 2007 roku sprawiło, że FameLab zyskał kontekst globalny i na przestrzeni lat zaczął być organizowany w ponad 31 krajach na całym świecie, zyskując ogromne uznanie. Polską edycję współorganizuje Centrum Nauki Kopernik.

Przypominamy, że w poprzednich edycjach konkursu FameLab sukcesy odnosili młodzi badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2012 roku zwyciężyła dr Monika Koperska z Wydziału Chemii, a przed rokiem dr Szymon Drobniak z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu