Uroczyste powitanie nowych pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego

W poniedziałek 29 lutego 2016 roku, w auli Collegium Novum odbyło się 1. uroczyste powitanie nowych pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na uroczystość zostały zaproszone osoby, które zawarły umowę o pracę w okresie pomiędzy wrześniem a grudniem 2015 roku.

W spotkaniu udział wzięli m.in. prof. Wojciech Nowak, rektor UJ, prorektorzy: prof. Jacek Popiel, prof. Maria-Jolanta Flis, prof. Stanisław Kistryn, a także Ewa Pędracka-Kwaskowska, kanclerz UJ, Ewa Klepacz-Zielińska, zastępca kanclerza ds. Collegium Medicum, Marcin Jędrychowski, zastępca kwestora ds. Collegium Medicum oraz dziekani wydziałów UJ.

Ceremonia rozpoczęła się odśpiewaniem przez chór UJ pieśni "Gaudeamus Igitur" ("Radujmy się więc").

Nowych pracowników oficjalnie powitał rektor UJ, który podczas prezentacji multimedialnej przybliżył historię najstarszej w Polsce i jednej z najstarszych w Europie uczelni, przedstawił kilka danych statystycznych, przytoczył najważniejsze osiągnięcia uniwersytetu, nowe inwestycje oraz liczne korzyści dla pracowników. Prof. Wojciech Nowak wspomniał także obchodzony w 2014 roku jubileusz 650-lecia powstania UJ i towarzyszące mu wydarzenia. W kilku zdaniach przedstawił  także strukturę uczelni.

Głos zabrał także prof. Jacek Popiel, który serdecznie powitał zgormadzonych pracowników i przedstawił najważniejsze kwestie dotyczące polityki kadrowej i finansowej na uniwersytecie. Prorektor zachęcił do korzystania z wielu możliwość jakie oferuje uczelnia, m.in.: bogatego pakietu pomocy socjalnej, dofinansowań do wypoczynków zimowych i letnich, ośrodków wczasowych, domów pracy twórczej, pomocy dla dzieci, dofinansowania do żłobków, przedszkoli i obozów dla dzieci, wycieczek organizowanych przez Dział Socjalny oraz pomocy w rozwoju fizycznym, w postaci kart Multiport.

- Uniwersytet to firma, firma to instytucja, a instytucja to ludzie. Państwo jako pracownicy tej instytucji powinniście także być afektywni, powinniście się zaangażować i identyfikować z tą instytucją - powiedziała prof. Maria-Jolanta Flis. Prorektor namawiała do aktywnego współdziałania z jej zespołem ds. monitorowania i wdrażania strategii. - To jest jedyna droga do rozwoju w sposób zrównoważony i realizacji swoich ambicji - dodała.

Zgromadzonych pracowników powitał także prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych, który przedstawił kilka udanych projektów, m.in. uruchomienie  Centrum Administracyjnego Wsparcia Projektów w celu wspierania naukowców, Centrum Transferu Technologii, utworzenie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS oraz Małopolskiego Centrum Biotechnologii, a także promowanie nauki na zewnątrz uczelni poprzez wydawanie publikacji dotyczących badań naukowych i wizytówek wydziałów.

W imieniu prof. Piotra Laidlera, prorektora ds. Collegium Medicum, działalność UJ  CM przedstawiła prof. Beata Tobiasz-Adamczyk, pełnomocnik rektora UJ ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej w Collegium Medicum, która przybliżyła zgormadzonym strukturę Collegium Medicum, zakres działania, osiągnięcia naukowe pracowników i studentów, a także działalność administracyjną UJ CM.

Głos zabrała Ewa Pędracka-Kwaskowska, kanclerz UJ, która przedstawiła najważniejsze budynki wchodzące w skład uniwersytetu.

Na zakończenie spotkania rektor UJ życzył nowym pracownikom powodzenia, aby praca w Uniwersytecie Jagiellońskim była przyjemnym wyzwaniem.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej