UJ Collegium Medicum otrzyma ponad 20 mln zł na podniesienie jakości kształcenia

Zawartą z Ministerstwem Zdrowia umowę o dofinansowaniu projektu pt. „Dydaktyka, Innowacja, Rozwój. Podniesienie jakości kształcenia poprzez rozwój innowacyjnej edukacji" podpisano 8 marca.

Podpisy pod umową ze strony UJ CM złożyli pełnomocnik Rektora UJ ds. nauki i rozwoju w Collegium Medicum prof. Maciej Małecki oraz Marcin Jędrychowski, zastępca Kwestora UJ ds. CM. Ministerstwo reprezentował Michał Kępowicz, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich.

Projekt prowadzony pod kierownictwem dr. Michała Nowakowskiego współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Jego celem jest podniesienie jakości kształcenia na kierunkach medycznych w UJ CM poprzez opracowanie i wdrożenie programu rozwojowego. Program obejmuje utworzenie Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej (CIEM) UJ CM oraz rozwój innowacyjnych metod kształcenia z wykorzystaniem symulacji medycznej, będącej obecnie jedną z preferowanych metod nauczania na kierunkach medycznych w krajach Unii Europejskiej.

W ramach projektu planowane jest przygotowanie bazy dydaktycznej dla studentów kierunku lekarskiego, lekarsko-dentystycznego oraz pielęgniarstwa i położnictwa obejmującej m.in. nowoczesne sale symulacji, w których studenci uzyskają umiejętności praktyczne niezbędne w późniejszej pracy.

UJ Collegium Medicum jest jednym z dwunastu beneficjentów wybranych w ramach konkursu pn. „Realizacja programów rozwojowych dla uczelni medycznych uczestniczących w procesie praktycznego kształcenia studentów, w tym tworzenie centrów symulacji medycznej" realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia, dla którego utworzenie w uczelniach medycznych centrów symulacji medycznej jest jednym z najważniejszych celów finansowanych z programów europejskich w obszarze zdrowia.

Całkowita wartość otrzymanego dofinansowania wynosi 21 380 976,13 zł.

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta