Złoty medal "Plus ratio quam vis" dla ks. prof. Michała Hellera

Medal wręczył rektor UJ prof. Wojciech Nowak w towarzystwie prorektora UJ prof. Stanisława Kistryna podczas benefisu zorganizowanego w 80. rocznicę urodzin wybitnego filozofa i kosmologa. Uroczystość odbyła się 12 marca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

Benefis odbył się pod hasłem "w osiemdziesiąt lat dookoła wszechświata" dokładnie w dniu urodzin jubilata. Oprócz życzeń, na scenie krakowskiej PWST ks. prof. Michał Heller wysłuchał  także adresowanych do niego, rzekomo "odnalezionych", tekstów różnych filozofów, m.in. Platona, Tomasza z Akwinu i Izaaka Newtona oraz filozofów "ze szkoły filozoficznej Józefa Tischnera w Łopusznej". Sam też podzielił się z zebranymi licznymi anegdotami i własnymi przemyśleniami na temat czasu.

Od środowiska Tygodnika Powszechnego, Centrum Kopernika i wydawnictwa Znak jubilat odebrał swoją nowo wydaną książkę "Wierzę, żeby rozumieć" i dodatek do Tygodnika Powszechnego, noszący tak jak benefis tytuł "W 80 lat dookoła wszechświata".

Ksiądz Michał Heller jest wybitnym kosmologiem, matematykiem, filozofem i teologiem, autorem 90 książek i ok. 800 prac naukowych. Jest pierwszym Polakiem uhonorowanym Nagrodą Templetona, nazywaną "teologicznym Noblem" i przyznawaną za przerzucanie mostów między religią a nauką. Nagrodę - 1,6 mln dolarów, przeznaczył na utworzenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. celem Centrum, które jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, są badania interdyscyplinarne koncentrujące się wokół relacji między nauką, filozofią i religią.

PAN i jej wydziały nagrodziły wybitnych naukowców i studentów UJ
Towarzystwo Doktorantów UJ nagrodzone w konkursie PRODOK
Kolejna uczona z UJ z Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2020