FameLab: Anna Kotlińska z nagrodą publiczności

W ubiegłą sobotę w warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbył się finał 5. polskiej edycji konkursu popularyzatorskiego FameLab. Wystąpiła w nim Anna Kotlińska, doktorantka w UJ CM, której prezentacja wzbudziła największe uznanie publiczności. Pierwszą nagrodę konkursowe jury przyznało Karolinie Nowak z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. Drugi był Paweł Mazurkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, a trzeci Jakub Lewicki z Instytutu Karolinska.

FameLab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców, naturalnych rzeczników nauki, do zabrania głosu publicznie. Uczestnicy stają przed jury i publicznością, by przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej. Od swoich narodzin podczas Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych światowych konkursów z zakresu komunikacji naukowej. Partnerstwo z British Council ustanowione w 2007 roku sprawiło, że FameLab zyskał kontekst globalny i na przestrzeni lat zaczął być organizowany w ponad 31 krajach na całym świecie, zyskując ogromne uznanie.

Anna Kotlińska w finałowej prezentacji mówiła m.in. o tym, że w mleku karmiącej matki są cukry, które służą jako pokarm dla bakterii żyjących w jelicie dziecka. Te z kolei produkują serotoninę, która na takie dziecko wpływa uspokajająco. Fundatorem nagrody publiczności jest British Council.

Anna Kotlińska jest doktorantką na Wydziale o Nauk o Zdrowiu UJ CM. W swojej pracy naukowej zajmuje się analizą składu i zmiennością mleka kobiecego. Celem badań jest obserwacja dynamiki kolonizacji mikrobioty siary kobiecej. Badania prowadzi w Banku Mleka Kobiecego w Krakowie, gdzie również koordynuje pracę zespołu.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu