Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Alicja Dusza: Z miłości do literatury

Alicja Dusza: Z miłości do literatury

Alicja pasjonuje się kulturą dawną, pisze pracę magisterską na temat XVII-wiecznych epitafiów kobiet w krakowskich kościołach. Jej studia to jednocześnie jej pasja i hobby. Jest członkiem Samorządu Studenckiego Wydziału Polonistyki oraz przewodniczącą Koła Naukowego Komparatystów.

Alicja Dusza pochodzi z Lubaszowej z okolic Tarnowa. Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiuje dwa kierunki. Jej pierwszym, głównym kierunkiem jest polonistyka – komparatystyka, na Wydziale Polonistyki, gdzie jest na pierwszym roku studiów magisterskich, natomiast drugim kierunkiem, który studiuje, jest kulturoznawstwo – teksty kultury, gdzie jest na drugim roku licencjatu. W poprzednich latach zrealizowała również kurs pedagogiczny dający jej uprawnienia do uczenia w szkołach podstawowych.

Interesuje mnie w zasadzie wszystko, co jest związane z literaturą i kulturą (...) Moje studia są jednocześnie moją pasją. 

Alicja pasjonuje się kulturą dawną i w związku z tym pisze pracę magisterską na temat XVII-wiecznych epitafiów kobiet w krakowskich kościołach. Interesuje ją wszystko co jest związane z literaturą i, ogólnie rzecz ujmując, kulturą staropolską, w tym kulturą dawnego Krakowa. Zwraca jednak szczególną uwagę na odczytanie dawnych tekstów kultury przez pryzmat współczesnych teorii badania kultury, przede wszystkim feminizmu i postkolonializmu. Na drugim końcu skali jej zainteresowań znajduje się najnowsza literatura polska. Jako hobby dodatkowo wskazuje architekturę drzwi.

Jak podkreśla Alicja, polonistyka stanowi centrum jej zainteresowań. Jej studia są jednocześnie jej hobby i miłością. Wybrała ten kierunek nieco na przekór wyobrażeniom rodziców i matematycznym zainteresowaniom. Pomimo tego, że nikt z jej rodziny jeszcze nie studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, postanowiła wybrać właśnie tę uczelnię. Zobaczyłam zdjęcie Collegium Maius w podręczniku do historii z podstawówki, powiedziała, zapytana o wybór uniwersytetu. Wtedy sobie postanowiłam: albo tam, albo nigdzie indziej.

Zobaczyłam zdjęcie Collegium Maius w podręczniku do historii z podstawówki. Wtedy sobie postanowiłam: albo tam, albo nigdzie indziej.

Alicja jest członkiem Samorządu Studenckiego Wydziału Polonistyki. Pełni funkcję przewodniczącej Komisji Stypendialnej i Ekonomicznej na Wydziale Polonistyki, co automatycznie czyni ją członkiem Uczelnianej Komisji Ekonomicznej UJ. Jest także członkiem Wydziałowej Komisji Dydaktycznej i Wydziałowej Komisji Informacyjnej. Mimo że obowiązki związane z pracą w samorządzie są bardzo czasochłonnym zajęciem, Alicja działa również jako prezes Koła Naukowego Komparatystów, a także jako sekretarz redakcji czasopisma komparatystycznego „Bez Porównania".

Przewodniczącą Koła Naukowego Komparatystów Alicja została w tym roku. Energicznie zabrała się do pracy, postanawiając ożywić jego działalność, m.in. poprzez zajęcie się tematyką dotyczącą Krakowa oraz organizacją wielu imprez naukowych i studenckich. Studenci z Koła współorganizowali Noc Języków, Festiwal Nauki oraz wykład poświęcony Szekspirowi i Cervantesowi w 400-lecie ich śmierci. Spotkania KN Komparatystów skierowane są przede wszystkim do studentów polonistyki, ale mają charakter otwarty i przyjść na nie może każdy zainteresowany.

 

 

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron