Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Justyna Arabska: Świat jest teatrem

Justyna Arabska: Świat jest teatrem

Justyna Arabska pochodzi z Łodzi. Jak przyznaje, studia na Uniwersytecie Jagiellońskim podjęła z kilku powodów. Zadecydował prestiż najstarszej polskiej uczelni oraz chęć zmiany otoczenia. Kraków sprzyja także rozwijaniu jej pasji, jaką jest teatr.

Teatrem fascynuje się od dawna, ale to właśnie na Uniwersytecie Jagiellońskim spotkała wykładowców, którzy wprowadzili ją w jego świat. Obecnie jest na IV roku teatrologii na Wydziale Polonistyki UJ. Pod opieką dr. hab. Tadeusza Kornasia pisze pracę magisterską na temat cielesności w teatrze - Interesuje mnie ciało i stosunek do niego. Ciało jako podmiot na scenie. Ciekawa jest także kwestia zadawania mu bólu i poddawania go różnym torturom. Przedmiotem mojej pracy jest próba wytłumaczenia, dlaczego widzowie chcą to okrucieństwo oglądać - wyjaśnia.

Interesuje mnie ciało i stosunek do niego. Ciało jako podmiot na scenie. Ciekawa jest także kwestia zadawania mu bólu i poddawania go różnym torturom

Wcześniej Justyna obroniła licencjat na tekstach kultury, również na Wydziale Polonistyki. Jak podkreśla, na każdym roku studiów miała zajęcia z fantastycznymi wykładowcami. Szczególnie miło wspomina zajęcia z prof. Jolantą Dudek, której zawdzięcza nowe spojrzenie na angielską poezję. Z kolei prof. Włodzimierz Szturc z Katedry Teatru i Dramatu miał niewątpliwie duży wpływ na jej dalsze edukacyjne wybory. Justyna przekonuje, że studia na Wydziale Polonistyki oferują wszechstronny rozwój i pokazują zróżnicowanie kultury, dzięki czemu można czytać ją w szerokich kontekstach.

Od pierwszego roku studiów pracuje przy krakowskich festiwalach (Materia Prima, Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Boska Komedia, Festiwal Miłosza). Swoje pasje naukowe rozwija w organizacjach studenckich. Od 2 lat jest przewodniczącą Koła Naukowego Teatrologów, w ramach którego organizuje konferencje naukowe, wyjazdy warsztatowe, a także współpracuje z instytucjami kultury. Była m.in. recenzentką spektakli podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie, regularnie pisze dla portali i magazynów kulturalnych. Prężnie działa także w Wydziałowym Samorządzie Studentów. Otrzymała stypendium rektora.

- Jako członkom koła zależy nam, by w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje uczelnia. Dlatego organizujemy wyjazdy, spotkania, nawiązujemy współpracę z wieloma instytucjami kultury. Studia to najlepszy czas na odważne działanie - mówi.

Justyna Arabska zapytana o najbardziej klimatyczne miejsce w Uniwersytecie Jagiellońskim bez wahania wskazała "Gołębnik", będący siedzibą Wydziału Polonistyki. - To miejsce skupia ludzi z prawdziwą pasją. Dobrze wspominam też siedzibę Instytutu Judaistyki na krakowskim Kazimierzu, gdzie także studiowałam - mówi.

Poza teatrem interesuje się również postrzeganiem cielesności w kulturze. Zajmuje się komiksami poruszającymi temat Holocaustu i kulturą popularną, która przepracowuje Zagładę. Lubi kulturę żydowską i wytrwale uczy się języka hebrajskiego. Dorywczo pracuje w teatrach i bierze udział w wielu projektach kulturalnych w całej Polsce.

W przyszłości chciałaby zająć się kulturą w praktyce, ale nie wyobraża sobie rozstania z "Gołębnikiem". - To nie jest tak, że dla humanistów nie ma pracy. Praca jest i będzie. Wystarczy mieć pomysł na siebie - zapewnia.

Polecamy również
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński

Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron