Anna Wójtowicz: Zagadki kryminalne chemii

Anna jest studentką III roku chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Odkąd pamięta, zawsze interesowała się chemią sądową i zagadkami kryminalnymi.

Obecnie razem z doktorantką mgr Alicją Majdą zajmuje się opracowaniem metody wykorzystania obrazowania hiperspektralnego do ustalania wieku plam krwi pozostawionych na miejscu zbrodni. Na podstawie tych badań pisze swoją pracę licencjacką w Pracowni Chemii Sądowej, a od października planuje wybór specjalizacji: chemia sądowa. W przyszłości chciałaby pracować w Instytucie Ekspertyz Sądowych.

Od dwóch lat zajmuje się organizacją konferencji naukowej Horyzonty Nauki - Forum Prac Dyplomowych. Konferencja ma na celu wspomóc szeroko rozumiany rozwój studentów. Każdy młody naukowiec ma okazję nie tylko zaprezentować swoje wyniki, spotkać pracodawców, czy zorientować się w tematyce badań swoich rówieśników ale także, dzięki tego typu wydarzeniom, jest w stanie rozwijać swoją pasję. W tym roku konferencja miała miejsce w dniach 17-18 maja na Wydziale Chemii.

Anna jest członkiem Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Wydziału Chemii. Pełni również rolę przewodniczącej Wydziałowej Komisji Zagranicznej, która zajmuje się wyjazdami na stypendia Erasmus oraz pomocą dla osób przyjeżdżających.

Studiowanie daje również możliwość odbywania staży i stypendiów takich jak program Erasmus. - Studiując chemię bardzo trudno jest pogodzić wyjazd zagraniczny z przedmiotami, które mamy zrealizować na macierzystej uczelni. Na Uniwersytecie Jagiellońskim trzy pierwsze lata to studiowanie wszystkich dziedzin chemii. W tym roku jednakże udało mi się znaleźć uczelnię za granicą i wyjeżdżam na 3 miesięczny staż do pracowni chemii sądowej w Preston (Wielka Brytania). Bardzo cieszę się na ten wyjazd – opowiada Anna.

Osobą, która inspiruje i motywuje Annę do działania jest promotor jej pracy licencjackiej dr Renata Wietecha-Posłuszny. – Moja promotor jest osobą, która szuka dla mnie ciekawych możliwości rozwoju, chce żebym się rozwijała. To ona pomogła mi znaleźć odpowiednią placówkę, zajmującą się chemią sądową, w celu wyjazdu z programu Erasmus – dodaje.

W wolnym czasie Anna uwielbia czytać książki i oglądać filmy kryminalne, między innymi: CSI: Kryminalne zagadki.

Bardzo lubię Kraków, stare kamienice, spacery po Rynku Głównym i przyległych uliczkach, które mają swoją niepowtarzalną atmosferę - zawsze coś się dzieje i można spotkać kogoś ciekawego. Lubię także spędzać czas nad Wisłą w słoneczny dzień. Generalnie uwielbiam Kraków – mówi Ania.

Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński

Senatorowie pozytywnie zaopiniowali 2 kandydatów na rektora UJ

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim

Na UJ odkryto polimer o właściwościach przeciwgrzybiczych