Ranking Wydziałów Prawa: Uniwersytet Jagielloński bezkonkurencyjny

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ) po raz trzeci z rzędu zwyciężył w rankingu wydziałów prawa przygotowanym przez dziennik "Rzeczpospolita". Oceniane jednostki mogły otrzymać 45 punktów. Lider zdobył 37,2 pkt., czyli 83 proc. z możliwych. Drugie miejsce przypadło Uniwersytetowi w Białymstoku (34,6), a trzecie Uniwersytetowi Warszawskiemu (32,2).

Autorzy 5. edycji rankingu "Rzeczpospolitej" oceniali jednostki prowadzące studia prawnicze w trzech kategoriach: potencjał naukowy (ocena parametryczna, rozwój kadry, uprawnienia doktorskie i habilitacyjne, konkurencyjność), jakość kształcenia (zdawalność na aplikacje prawnicze, dostępność kadry naukowej, praktyka zawodowa, ocena wyróżniająca PKA, wykładowcy zawodowi) oraz współpraca z zagranicą (mobilność kadry i studentów, wielojęzyczność, szkoły prawa obcego). Każdej z nich przyporządkowano odpowiednio 14, 17 i 14 punktów.

Wydziałowi Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego UJ zwycięstwo zapewniły świetne wyniki zdawalności na aplikacje prawnicze oraz awanse naukowe pracowników. "Najlepszy wydział stara się dbać zarówno i naukę, jak i dydaktykę. Co to oznacza? Pracownicy jednocześnie prowadzą wiele badań, publikują i dobrze uczą co nie zawsze jest łatwe. Prof. Krystyna Chojnicka, dziekan WPiA UJ, podkreśla, że o sukcesie decyduje dobry program kształcenia. Jej studenci obowiązkowo muszą zaliczyć tylko dziesięć przedmiotów, pozostałe dobierają sami. Ponadto uczą się rozwiązywania kursów, co bardzo dobrze przygotowuje do egzaminów na aplikację" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Szczegółowe wyniki 5. edycji rankingu wydziałów prawa publikujemy poniżej (źródło: "Rzeczpospolita").

Wyniki całościowe
Potencjał naukowy