Studentka UJ zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu z procedury karnej

Sylwia Nowak, studentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ), została laureatką 4. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy z Postępowania Karnego. Na wysokim 5. miejscu uplasowała się kolejna reprezentantka UJ Karolina Krawczyk. Za merytoryczne przygotowanie uniwersyteckiej drużyny odpowiadał dr Paweł Czarnecki z Katedry Postępowania Karnego UJ, dla którego było to trzecie zwycięstwo z rzędu.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy z Postępowania Karnego, zorganizowany przez Katedrę Postępowania Karnego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Studenckie Koło Nauk Penalnych, odbył się w ubiegły weekend. Adresowany był do studentów prawa publicznego uczelni wyższych o statusie uniwersytetu, realizujących w bieżącym roku akademickim przedmiot "Postępowanie karne". Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polegał na rozwiązaniu testu. W kolejnym finaliści musieli udzielić odpowiedzi ustnej na dwa losowo wybrane pytania sprawdzające wiedzę ogólną i umiejętności rozwiązywania problemów dotyczących procedury karnej.

W tym roku w zawodach wzięło udział 20 studentów reprezentujących 12 uniwersytetów z całego kraju. Zwyciężyła Sylwia Nowak, studentka WPiA UJ. Jak przyznaje, przygotowania do konkursu w Białymstoku i uczestnictwo w nim były wspinaczką, która przyniosła satysfakcjonujący efekt.

- Jak pisał David Allen, "Nie wystarczy patrzeć się na schody, trzeba się na nie wspiąć". Mam nadzieję, że z roku na rok konkurs będzie cieszył się coraz większą popularnością, bo oprócz merytorycznej, zdrowej rywalizacji pozwala poznać wiele fantastycznych osób oraz poćwiczyć umiejętności publicznego występowania. Prywatnie bardziej interesuje mnie prawo gospodarcze handlowe, ale polubiłam również proces karny - przyznaje zwyciężczyni.

Kolejne miejsca w konkursie przypadły reprezentantom Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (2. i 4. miejsce) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (3. lokata). Na wysokim 5. miejscu sklasyfikowano kolejną reprezentantkę UJ Karolinę Krawczyk. Za merytoryczne przygotowanie uniwersyteckiej drużyny odpowiadał dr Paweł Czarnecki z Katedry Postępowania Karnego UJ.

- Presja była olbrzymia a poziom niezwykle wysoki. O końcowym sukcesie nie decydowała tylko wiedza, ale skuteczne zaprezentowanie jej przed gronem ekspertów. Liczyły się także umiejętność publicznego występowania i łut szczęścia w losowaniu. Wierzyłem, że nasze studentki sprostają temu. Po etapie uczelnianym spędziliśmy kilkadziesiąt godzin na treningach, podczas których rozwiązywaliśmy dziesiątki testów, ćwiczyliśmy pytania problemowe, omawialiśmy najważniejsze zagadnienia karnoprocesowe, śledziliśmy literaturę przedmiotu, a także przeprowadziliśmy rozmaite zajęcia z autoprezentacji i walki ze stresem. Przez cały czas wspierał nas prof. Andrzej Światłowski, co ułatwiało rozwiązywanie szeregu problemów logistycznych - opowiada dr Paweł Czarnecki.

Uczestników IV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy z Postępowania Karnego oceniała komisja konkursowa. W jej skład weszli: prof. Stanisław Waltoś z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Lech Paprzycki, prof. ALK, dr hab. Krzysztof Woźniewski, prof. UG, dr hab. Katarzyna Dudka, prof. UMCS, dr hab. Hanna Paluszkiewicz, prof. UAM i prof. Cezary Kulesza z Uniwersytetu w Białymstoku.

Podopieczni dr. Pawła Czarneckiego zwyciężają w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy z Postępowania Karnego nieprzerwanie od 2014 roku. Dwa lata temu najlepsza była Agnieszka Podemska, a przed rokiem Dominika Sokołowska. - Cieszy fakt, że również tym razem Uniwersytet Jagielloński okazał się najlepszy. Potwierdza to wysoką jakość zajęć prowadzonych na naszym wydziale - podkreśla opiekun.

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"